7 tipů, jak správně skladovat ovoce a zeleninu. Znáte je?

7 tipů, jak správně skladovat ovoce a zeleninu. Znáte je?
Myslíte si, že skladování ovoce a zeleniny je naprosto banální věc? I ono má svá pravidla. V následujících 7 tipech se dozvíte co dělat, nebo naopak nedělat, aby vše zůstalo čerstvé a zachovalo si co nejvíce vitamínů. 

1)    Úspěch začíná už v obchodě

Celý úspěch skladování ovoce a zeleniny začíná již při samotném nákupu. Věnujte výběru plodů dostatečnou pozornost a otlučené či nahnilé kusy nechejte raději v obchodě (případně na ně upozorněte personál).

Berte v úvahu také to, kdy máte v plánu ovoce či zeleninu spotřebovat. Pokud se například už v obchodě těšíte na to, jak si doma uděláte avokádovou pomazánku, vybírejte zralé plody. Jestliže však nakupujete předem na víkendovou oslavu, nezralý plod vám doma v klidu dozraje a v den spotřeby bude tak akorát.

2)    Před i v průběhu skladování kontrolujte

Na předchozí bod se váže také náš druhý tip. Může se stát, že v obchodě přece jen něco přehlédnete.  Stává se to především u věcí prodávaných po více kusech v balení, typicky třeba u hroznového vína. K poškození může dojít také při neopatrné přepravě z obchodu domů.

Je proto lepší ovoce či zeleninu znovu zkontrolovat, balení hned po příchodu domů otevřít a případné otlučené kusy vyhodit. Tak předejdete dodatečnému znehodnocení okolních, zdravých kousků. Pravidelnou kontrolu ze stejného důvodu provádějte také v průběhu skladování.

3)    Umývejte až před konzumací

Ovoce a zeleninu umývejte až před spotřebou. Smyli byste totiž ochrannou vrstvu, kterou plody přirozeně mají. To by zapříčinilo větší náchylnost k hnilobě a plísním. Pokud jsou kusy opravdu špinavé, pouze je otřete.

4)    Ne vždy je lednička vhodná

Ne každé zelenině a ovoci vyhovuje uskladnění v ledničce. Při pokojové teplotě byste měli skladovat například citrusy, banány nebo rajčata, protože v ledničce přicházejí o svou chuť. Také avokádo je lepší nechat dozrát při pokojové teplotě. Česneku zase uděláte nejlépe, když ho vyvěsíte na tmavém, suchém místě.

Lednice naopak svědčí mrkvi, brokolici, paprikám, salátům, řepě, špenátu či bylinkám. 

5)    Čistota až na prvním místě

Pozornost věnujte místům, ve kterých potraviny skladujete. Udržujte tato místa v čistotě a uvidíte, že se doba, po kterou zůstane ovoce a zelenina čerstvé, výrazně prodlouží.

6)    Některé druhy spolu nekamarádí

Dávejte pozor, jaké druhy ovoce a zeleniny skladujete vedle sebe. Pro příklad jablka, broskve, hrušky nebo banány uvolňují při zrání ethylen, který nesvědčí okurkám, lilkům, dýním, mrkvi, bramborám nebo třeba brokolici.

Vedle rajčat by zase neměla být uložena mrkev, která může zhořknout, nebo cibule, který tak ztratí svůj říz.

7)    Nic nejde donekonečna

I když dodržíte všechny výše uvedené tipy, nevydrží vám ovoce a zelenina navždy. Některé druhy při správném skladování vydrží poměrně dlouho, mezi ně patří například česnek, cibule, jablka, mrkev, brambory, nebo třeba květák. Jiné je nejlepší spotřebovat co nejdříve. Jedná se o měkké ovoce, jako jsou jahody, maliny, třešně, nebo o zeleninu jako rajčata, saláty nebo okurky. 
Odeslat článek známému   Vytisknout