Sušička na ovoce - co vše v ní lze sušit?

Sušička na ovoce - co vše v ní lze sušit?

Jak na sušení ovoce, zeleniny či jiných druhů potravin? Na jakém principu funguje sušička ovoce? To a mnohem více informací se dozvíte v našem článku!

 
 

Sušení potravin patří k nejstarším a zároveň také nejzdravějším metodám konzervování potravin. Jedná se o dokonalý způsob, jak uchovat chuť, vůni i barvu daných potravin, a to po výjimečně dlouhou dobu. První zmínky o sušení sahají dokonce do doby před 3 500 lety, kdy se potraviny sušily pomocí slunce a horkého větru. Dnes doba sice značně pokročila, ale způsob sušení ve své podstatě zůstává pořád stejný. 

Pojďme se spolu nyní na sušení potravin podívat podrobněji, co vše můžete sušit, jakým způsobem a také to, jaká sušička pro vás bude nejvhodnější. 

 

Sušičky potravin >>> 

 

Jak funguje sušení potravin?

Sušení ovoce a jiných potravin spočívá ve snížení obsahu vody v sušené potravině, a to až o celých 95%. V takovém prostředí se totiž vůbec nedaří plísním, bakteriím, ani kvasinkám, které nemohou růst a množit se. Ty pro svou vegetaci totiž potřebují vlhko a teplo. Díky tomu, že sušené potraviny neobsahují téměř žádnou vodu, je možné je skladovat a uchovávat po výjimečně dlouhou dobu a nemusíte se obávat jejich rozkladu či jiného znehodnocení.

Úschova sušených potravin 

Z jakého důvodu jsou sušené potraviny zdravé? 

Sušení potravin je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak v nich uchovat vitamíny. Nejen z tohoto důvodu se doporučuje nachystat si zásoby sušených potravin, především ovoce a zeleniny na zimu, kdy je čerstvého ovoce, a v důsledku toho i vitamínů, nedostatek. Jak to myslíme? Říkáte si, že dnes přece stačí zajít do supermarketu a můžete si koupit čerstvé ovoce kdykoliv.

To je sice pravda, ale je třeba si uvědomit, že například exotické ovoce se musí v zemi původu trhat ještě nezralé, aby přestálo dopravu na lodích a v kamionech a nezkazilo se. Tyto druhy ovoce dozrávají cestou a není v nich zdaleka tolik vitamínů jako obsahují například křížaly připravené z jablek z vaší zahrádky. 

Kupované ovoce není zdaleka tak zdravé, jak na první pohled vypadá. Je většinou plné cukru a navíc se v něm může ve značné míře objevovat i oxid siřičitý, kterým se ovoce stříká, aby se prodloužila jeho trvanlivost. Konzumace takto ošetřeného ovoce vás může pěkně potrápit. V lepším případě půjde jen o nadýmání, v tom horším můžete strávit i nějakou dobu na toaletě. U domácího ovoce, které si usušíte, se vám nic takového nemůže stát. 

Usušené ovoce kromě již zmíněného vysokého obsahu vitamínů, obsahuje i další zdraví prospěšné látky. Například je opravdu skvělým zdrojem vlákniny, která prospívá vašemu zažívání. Sušené ovoce je také bohaté na antioxidanty, které bojují proti srdečním onemocněním, osteoporóze, cukrovce a jiným onemocněním.

Sušené meruňky, rozinky a švestky jsou zase bohaté na betakaroten, vitamín E, železo, hořčík, draslík, či vápník a neobsahují skoro žádný tuk. Zároveň je také sušené ovoce bohatým zdrojem energie, není k jeho skladování zapotřebí chlad a díky tomu, že je zbavené skoro veškeré vody, je jeho hmotnost opravdu minimální, což oceníte například při sportu, ale především a hlavně na cestách. 

Jak na výběr vhodné sušičky ovoce?

V dnešní moderní době už nikdo nevyužívá k sušení ovoce vítr a slunce, jako tomu bylo za našich prapředků. Přírodní živly, tedy sluneční svit a vítr, byly nahrazeny moderními sušičkami ovoce. Tyto sušičky fungují na elektřinu a jsou hojně využívány, a to nejen zahrádkáři, kteří je používají ke zpracování sezónních přebytků ze svých zahrad, ale například i vyznavači zdravého životního stylu. Nebo je používají ti z vás, kteří rádi konzumují kvalitní potraviny. Pokud byste si rádi pořídili sušičku ovoce, ale váháte jakou, zodpovězte si několik následujících otázek:

Jak často budete sušičku používat? 

Na trhu dnes najdete nepřeberné množství sušiček. Ne všechny modely však zvládnou nápor každodenního sušení. Pokud budete sušit jen pár křížal na podzim, vystačíte si bez problémů s levnější kruhovou sušičkou na ovoce, vyrobenou z levnějších, a tím pádem i méně kvalitních, plastů.

Má-li však váš spotřebič zvládnout každodenní provoz a sušení nejen ovoce, ale i zeleniny, masa, hub a dalších druhů potravin, rozhodně sáhněte po hranatém modelu sušičky, doplněném o časovač, a vyrobeném z kvalitních materiálů, například z nerezu. Takto kvalitní sušička vám vydrží dlouhá léta i při větší zátěži. 
 

Možnosti sušení potravin

 

Kulatou či hranatou?

Váháte, zda zvolit kulatou, či hranatou sušičku ovoce? Tady je opět důležité to, jak často a kolik potravin budete sušit. Nejde tak ani o design, jako o to, že každý z daných typů sušiček suší jiným způsobem. Hlavní rozdíl je zde v umístění jejich motoru, který rozvádí horký vzduch po daném přístroji.

  • Kulaté sušičky - tyto mají otvor ve spodní části spotřebiče. Teplý vzduch tím pádem stoupá zespodu nahoru. Z toho důvodu dochází k tomu, že se potraviny suší nerovnoměrně a je zapotřebí občas prohodit tácy s nakrájeným ovocem.
  • Hranaté sušičky ovoce a jiných potravin mají topnou jednotku umístěnou obvykle na svém boku. Díky tomu se teplo dostává rovnoměrně ke všem sušeným potravinám a odpadá tak nutnost prohazovat jednotlivé tácy. Na rozdíl od kruhové sušičky je z ní možné během procesu sušení vyjmout jakýkoliv tác, aniž byste museli sundávat a vytahovat všechny tácy umístěné nad ním. Zároveň je také možné zapnout ji pouze s jedním tácem, například pokud potřebujete usušit nějaký větší kus potraviny, či nechat jen vykynout těsto. 

 

Sušičky potravin >>> 

 

Nerezovou či plastovou sušičku?

Chcete-li, aby vám vaše sušička ovoce opravdu dlouho vydržela, sáhněte raději po nerezové variantě. S plastovými sušičkami je to totiž poněkud složitější. Existují samozřejmě modely, které jsou vyrobeny z velmi odolného plastu a díky tomu se svou výdrží a výkonem vyrovnají těm nerezovým. Na druhou stranu se mezi plastovými najdou i takové, které nevydrží ani jednu sezónu. O kvalitě daného spotřebiče vám mnoho napoví jeho zpracování, hmotnost a samozřejmě a především jeho cena. Méně kvalitní plasty totiž při sušení zvláštním způsobem drnčí, mají na první pohled méně kvalitní zpracování a obvykle stojí pár korun. Také bývají zpravidla poměrně lehké. Naopak kvalitní sušička na ovoce stojí kolem 5 000,-, je výrazně bytelnější a těžší

Jaké množství potravin budete sušit najednou?

Záleží také na tom, kolik potravin budete běžně najednou sušit. Pro příležitostné uživatele bude dostačující počet 4 až 6 táců. Oproti tomu těm, kdo plánují sušit pravidelně, nebo chtějí sušit větší množství potravin, těm bude vyhovovat spíše vyšší počet - a to klidně i 9 až 11 táců. A nemusíte být nutně vášnivý houbař či zahrádkář a sušit si potraviny do zásoby. Využijí je například i zastánci zdravého životního stylu.

Jaké potraviny budete v sušičce sušit?

Každá potravina má svou ideální teplotu pro sušení. Některým stačí nízké teploty kolem 30°C, jiné potraviny se suší i při 70°C. Proto je ideální vybrat si takovou sušičku, u níž lze teplotu sušení nastavit minimálně ve zmíněném rozpětí. I doba sušení potravin je důležitá pro správné usušení, proto je ideální pořídit si sušičku s časovačem. 

Vše sušíte v jednom přístroji

 

Nejznámější, a nejvíce v podvědomí každého, je sušení ovoce. Sušičku ale využijete pro sušení i mnoha dalších druhů potravin, nejen ovoce. V sušičce na ovoce bez obtíží usušíte i houby, zeleninu, bylinky a dokonce i maso! K sušení si vždy vybírejte a připravujte jen zralé plody, které nenesou známky plísní, či jiného poškození, a na přístroji zvolte vhodnou teplotu pro jejich sušení:

 
  • 35-40°C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.
  • 50-55°C je doporučená teplota pro sušení ovoce, hub a zeleniny
  • 68°C je pak vhodnou teplotou pro sušení masa.
 

Že jsou dané potraviny již usušené poznáte podle jejich vzhledu. Jakmile dojde k výrazné změně jejich barvy a pružnosti, jsou dané potraviny dostatečně vyschlé. Pomůže vám i jednoduchá zkouška nožem. Pokud do sušené potraviny zapíchnete nůž a pokusíte se ji rozkrojit, neměly by se na řezu objevit již žádné kapičky

 

Sušení jablek v sušičce potravin

Jak vhodně nakrájet potraviny pro sušení?

 

Peckovité ovoce nakrájejte na půlky a odstraňte jejich pecky. U menších druhů ovoce můžete klidně sušit celé jeho půlky, dokonce i meruňky. Větší ovoce, zeleninu, houby či maso je pak vhodné nakrájet na plátky o velikosti zhruba 1,5 cm.

 

Některé druhy ovoce, například hrušky, jablka či meruňky, během procesu sušení rády hnědnou. Přejete-li si tomuto hnědnutí předejít, stačí namočit nakrájené ovoce před samotným sušením do směsi cca čtvrt litru vody a lžíce citronové šťávy. Ovoce si díky tomu zachová svou barvu a nedojde k jeho zhnědnutí ani při následném skladování. 

 

Sušení masa

V sušičce lze sušit jakékoliv maso: hovězí, drůbež, ryby či zvěřinu. Ideálně vybírejte vždy maso libové, s co nejnižším množstvím tuku. Tučnější maso bude mít totiž výrazně kratší trvanlivost i po svém usušení. Pro snadnější nakrájení masa na plátky se doporučuje dát maso na pár hodin do mrazáku. Plátky masa k sušení by neměly být slabší než 0,5 cm.

Sušené maso krájené přes vlákna bude po usušení tužší, proto ho krájejte zásadně po vláknech, aby bylo po usušení jemné a křehké. Při krájení maso zbavte veškerého viditelného tuku. Objeví-li se při sušení kapička tuku, utřete ji papírovým ubrouskem. 

Maso určené k sušení můžete naložit do kořenící směsi, marinády či do soli. Prodloužíte tak jeho trvanlivost. Maso se bude sušit zhruba 4-6 hodin, v závislosti na tloušťce plátku. Ryby se suší opravdu dlouho, kolem 12-14 hodin. Je-li maso správně usušené, při ohýbání sice praská, ale nedojde k jeho zlomení. Tuto kontrolu však provádějte až po vychladnutí masa.

Skladování sušených potravin

Po dokončení sušení nechte potraviny hodinu vychladnout. Tuto dobu zásadně doporučujeme nepřekračovat - potraviny by totiž mohly opět nasáknout vlhkost ze vzduchu a ve skladovacích nádobách by se začaly kazit. Sušené potraviny skladujte ve vzduchotěsných nádobách. Dobrou službu vám prokáží i vakuovačky, které vám zároveň ušetří i místo. Nádoby či pytlíky s usušenými potravinami posléze skladujte na temném místě s pokojovou, či nižší teplotou. Takto správně uskladněné vám vydrží zhruba 1-2 roky. 

Výroba jogurtu či kynutí těsta? Žádný problém..

 

Sušička potravin zastane i funkci jogurtovače a může vám pomoci i s kynutím těsta. Pokud vás láká představa domácího jogurtu, nemusíte úplně nezbytně investovat do koupě jogurtovače. Bude vám stačit i sušička s možností regulace teploty. Směs připravenou pro výrobu jogurtů nalijte do skleniček, ty zavíčkujte, vložte do sušičky a zahřívejte na teplotu 46°C po dobu 3 hodin. Teplotu dodržujte, je pro vznik jogurtu nezbytná! Nad 46°C totiž jogurtové kultury zanikají.

 

Stejnou teplotu využijete i pro kynutí těsta. Bude stačit půl hodiny až hodina. Dále lze sušit například i domácí těstoviny. V takovém případě nastavte sušičku na 57°C a sušte je 2-4 hodiny. 

 

K sušení vybírejte jen zralé, nikoliv však přezrálé, ovoce. Nebojte se sušit i kyselé, či málo sladké plody, jako jsou kyselá jablka. Právě naopak. V sušených surovinách dochází v průběhu dehydratace ke koncentraci přírodních aromat a cukrů, tudíž budou mít tyto potraviny, oproti těm čerstvým, sladší a výraznější chuť.

 

Vybrané potraviny vždy pečlivě omyjte, osušte a nakrájejte na plátky. Snažte se, aby všechny kousky byly stejné. Jednotlivé plátky pak naskládejte na tác tak, aby se vzájemně nepřekrývaly. Pod šťavnatější suroviny raději dejte sušící vložku, aby nedocházelo k tomu, že z nich bude odkapávat šťáva na spodní tácy a také z důvodu snadnější následné údržby a čištění sušičky.

 

Kynuté těsto v sušičce potravin

 

Sušení nastavte dle doporučení v návodu k danému modelu vaší sušičky. Začínáte-li se sušením, každých pár hodin raději suroviny zkontrolujte. Jak poznáte, že je usušeno? Houby a zelenina by měly být po usušení tvrdé a křehké, když je stisknete. Oproti tomu ovoce bude kožnaté a pružné. V případě nejistoty můžete také rozříznout jeden z vychladlých kousků a zkontrolovat, zda v něm opravdu nezbyla žádná vlhkost. 

 

Pojďme se spolu podívat na sušení konkrétního ovoce, například jablek. Křížaly jsou pravděpodobně nejběžnějším sušeným ovocem. Je potřeba si uvědomit, že sušené ovoce má větší koncentraci cukru, proto není dobré to s jeho konzumací přehánět. 

 

Pokud jde tedy o jablka, k sušení se hodí spíše kyselejší odrůdy, ale můžete samozřejmě použít jakákoliv. Vyberte jen ta nepoškozená a zralá. Jablka omyjte, osušte, nakrájejte je na kolečka o tloušťce 0,5 - 0,7 cm. Slupku neodstraňujte, je v ní mnoho vitamínů. Plátky jablek naskládejte na tácy a sušte při teplotě mezi 30-50°C. Šetrné sušení potrvá 5-7 hodin.

 

Ať už sušíte jakékoliv ovoce či jinou potravinu, doba sušení je vždy závislá na mnoha faktorech. Na tom, na jak velké a silné plátky potraviny nakrájíte, na výkonu vaší sušičky, na tom, na jak vysokou teplotu budete sušit. Doporučené teploty je vhodné dodržovat. Dobu sušení lze lehce ovlivnit či zkrátit, nicméně je potřeba obecně počítat s tím, že sušení v sušičce je proces na minimálně několik hodin a přizpůsobit se tomu. 

 

Přírodní alternativy k sušičkám

 

Pokud nemáte, či si z nejrůznějších důvodů nechcete nebo nemůžete pořídit sušičku na ovoce, je možné sušit ovoce i bez ní, tak jak to dříve dělaly naše babičky či prababičky. Je možné sušit potraviny například v troubě. Je to však značně pracné a neekonomické. Pracné proto, že je potřeba sušené potraviny často kontrolovat, aby nedošlo k jejich připálení. Neekonomické proto, že pokud klasická trouba nemá přímo funkci sušení, je potřeba nechat pootevřená dvířka trouby (například pomocí vařečky, či kuchyňské utěrky), aby odcházela vlhkost. Díky tomu však také odejde hodně tepla a spotřebujete mnohem více energie, než při sušení v sušičce určené k sušení potravin.

 

Sušení venku, na sluníčku je zase pracné na neustálé uklízení plechů se sušeným ovocem, aby přes noc nenasály zpět vlhkost, kterou přes den během sušení ztratily. Navíc riskujete, že ovoce nebude dokonale usušené. I jeden jediný, vlhkosti nedokonale zbavený, kousek může časem způsobit degradaci celého uskladněného množství. 

 

Další možností je pořídit si takzvaný multifunkční hrnec, který v sobě zahrnuje i funkci sušení potravin. Ušetříte tak nejen místo v kuchyni, ale i vaši peněženku, neboť nebudete kupovat několik různých spotřebičů, ale jen jeden jediný.

 

Závěrem..

 

Doufáme, že jsme vám naším článkem alespoň trochu pomohli zorientovat se v problematice sušení potravin. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit, rádi vám na ně odpovíme, či vám například i pomůžeme s výběrem sušičky z naší nabídky. Přejeme vám mnoho úspěchů při výrobě sušených potravin!


 

 

Sušičky potravin >>> 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout