Detoxikace těla: Jak se zbavit škodlivých látek bez extrémů

Detoxikace těla: Jak se zbavit škodlivých látek bez extrémů

Jaký je nejvhodnější způsob přípravy zeleniny, aby ztratila co nejméně živin a všech ostatních prospěšných látek? A zároveň zůstala opravdu chutná, zachovala si svůj lákavý vzhled a poživatelnou konzistenci? Nejen na tyto otázky odpovíme v našem článku.

 

Jistě to všichni znáte. Přichází jaro a vy se po zimních měsících cítíte unavení, skleslí, prostě bez energie. Všude kolem vidíte, jak se vše krásně zelená a příroda se probouzí. Máte pocit, že potřebujete změnu. Jenže jakou? Na internetu najdete mnoho tipů, receptů a návodů, ne vše ale musí být účinné, či vhodné zrovna pro vás. 

 

V našem článku se podíváme na to, co pro sebe můžete udělat, které tipy na jarní detox jsou opravdu účinné, abyste se zbavili jarní únavy a získali pomocí nich potřebnou energii, nejen pro vaše tělo, ale i pro vašeho ducha.

 

Co přesně se skrývá pod pojmem detox těla?

Velmi jednoduše řečeno jde o očistu organismu od škodlivých látek, které vaše tělo získává ať už stravou, během vašeho pitného režimu, či ze svého bezprostředního okolí. 

 

Přemýšlíte nad tím, zda i ve vašem těle jsou nahromaděné škodlivé látky? Ve větší, či menší míře určitě ano! Opravdu škodlivé látky typu olovo, či rtuť se běžně ve vašem okolí nevyskytují a není tedy příliš pravděpodobné, že byste s nimi mohli přijít do styku. V opačném případě bez otálení vyhledejte lékařskou pomoc.

 

Látky, které se vám do těla však běžně dostávají, jsou převážně nejrůznější druhy pesticidů, plísní, zvýrazňovače chuti potravin a barviva (takzvané “éčka”), která dnes najdete snad úplně všude. Svůj pomyslný podíl viny na tom, že se do vašeho těla dostávají škodlivé látky, nese i kosmetika a taktéž znečištění ovzduší. Také jsou ne úplně vhodné plasty, obsahující ftaláty a bisfenoly. 

 

Pojem očista organismu je lehce zavádějící, neboť si většina z vás představí, že dochází k vyčištění celého vašeho těla. V reálu se však jedná o očistu vašich jater a střev, v nichž se tyto škodliviny nejvíce hromadí. Pokud je váš životní styl nezdravý a zatěžujete své tělo přidanými cukry, solí, éčky a transmastnými tuky, je očista vašeho organismu více než vhodná. Pokud žijete zdravě a toto se vás netýká, výborně! Vy ostatní ale určitě čtěte dál. 

 

Jak by měl váš detox vypadat? Detoxikace

Lidské tělo je složitý mechanismus a my máme to štěstí, že jistá přirozená detoxikace se ve vašem těle děje v podstatě pořád a toxiny se v něm ve výrazně větším množství většinou neukládají. Za tuto očistu vašeho organismu zodpovídají právě zmíněná játra a střeva. Svůj podíl však na ní mají i vaše plíce, kůže, či ledviny. 

 

Pro to, aby vaše orgány perfektně fungovaly a čistili vaše tělo tak, jak je potřeba, je rozhodně nezbytné, abyste dodržovali následující věci:

 
  • zdravou a vyváženou stravu
  • pitný režim
  • dostatek spánku
  • hodně pohybu
  • psychickou pohodu (eliminovat zbytečný stres)
 

Vašemu organismu v rámci jarního detoxu velmi prospěje i taková obyčejná věc, jako je pobyt na čerstvém vzduchu. Pravidelné procházky do přírody vám mohou pomoci načerpat novou energii. Také je určite vhodné začlenit do vašeho dne i pravidelné cvičení. Zkuste například lekce jógy. Případně si můžete dopřát i masáž.

 

Přestože má váš organismus přirozenou schopnost se sám čistit a zbavovat se škodlivých látek, přeci jen je dobré mu alespoň občas trochu pomoci. Měli byste se vyhýbat nadměrnému množství alkoholu, cigaretám a kofeinu a zbytečnému užívání léků a pochopitelně se zcela vyhnout nejrůznějším návykovým látkám. 

 

Tipy na vhodnou očistu organismu:

 
  1. Pestrá strava - pokud se budete stravovat pestře a vaše strava bude plná vitamínů a minerálů, je to určitě tím správným krokem k tomu, aby jste podpořili očistu svého organismu. 
  2. Dostatek spánku - byť se to může zdát banální, dostatek spánku je klíčový pro zdravý životní styl. Pokud chcete detoxikovat svůj organismu, měli byste i dostatečně odpočívat
  3. Pitný režim - ano, i zde je jedním z nejdůležitějších kroků dodržování pitného režimu. Nezapomeňte však, že do pitného režimu se v žádném případě nepočítají slazené nápoje, alkohol, či káva. Pijte čistou vodu! Případně vodu s citronem. Doporučené množství, které byste měli vypít, jsou 2-3 litry denně
  4. Ve své stravě se vyhýbejte potravinám, které obsahují cukry a umělá sladidla. Také smažená a tučná jídla jsou nevhodná, stejně tak jako potraviny s nadměrným obsahem lepku. 
  5. Saunování či běhání jsou vhodné i při detoxikaci. Podporují totiž pocení, během něhož z vašeho těla odchází také škodlivé látky. Navíc prohřejete své svaly a uvolníte je od přemíry stresu a napětí, což také patří k očistě organismu. 
  6. S ustálením střevního mikrobiomu vám mohou pomoci fermentované potraviny a nápoje. Přidejte do své stravy více bylinných čajů, tibi limonádu, a vlákninu.
  7. Zkuste si na svačinu dát například ořechy, které jsou bohatým zdrojem aminokyselin a proteinů, či sušené ovoce nebo jiné čisté suroviny. 
  8. Zaměřte se na složení vámi používané kosmetiky. Více přírodních produktů bude vaší pokožce určitě slušet mnohem více a zbavíte se tak další přidané chemie. 
  9. Bylinky - již naše prababičky věřili v léčivou sílu bylin. S nástupem moderní civilizace byli tyto trochu upozaděny, ale stále více lidí se k bylinkám a přírodním produktům vrací. Zkuste do své stravy přidat například kopřivu, medvědí česnek, či pažitku. Nebo vyzkoušejte hit posledních let, kterým jsou bylinné klíčky. 
  10. V neposlední řadě je také důležité nezapomínat na své duševní zdraví. Udělejte si i “detox” od negativních lidí a nezdravých mezilidských vztahů. 
 

Vrhnout se na jarní detox je určitě v pořádku, ale nic by se nemělo přehánět a totéž platí i o očistě vašeho organismu. Nenechte se zlákat reklamními triky, šetřete své zdraví i peněženku. Ano, celerová šťáva může být zdravá, ale pít ji měsíc v kuse, to opravdu nechcete. Stejně jako špenátové smoothie, či různé zázračné prášky z internetu. 

 

Detoxikační smoothiePříprava těla na detox

Pokud jste se rozhodli pustit se do jarního detoxu, je rozhodně důležité mít na paměti, že očista organismu je velmi individuální záležitostí a každému může vyhovovat něco jiného. Pokud navíc trpíte nějakými zdravotními problémy, měli byste konzultovat se svým lékařem, zda je pro vás daná detoxikační kůra vhodná. 

Pro detox je zapotřebí také klid a klidový režim. Vezměte si na pár dní dovolenou, či si dopřejte tuto kůru například o vikendu. Je třeba přejít na detoxikační režim postupně a stejně tak jej i ukončit, aby to pro váš organismus nebyl příliš velký šok. 

Jak jsme již zmínili, je vhodné vyhnout se po dobu vašeho detoxu bílému pečivu, masu a sladkostem. Jak by tedy měl vypadat správný jídelníček? Určitě by měl zahrnovat obiloviny, jako je žito nebo oves, ovoce, zeleninu, semínka, rýži, celozrnné těstoviny, sóju, jarní bylinky, mladé zelené rostlinky a panenské oleje

Ze zeleniny by na něm neměla chybět čevená řepa, kapusta, zelí, špenát, česnek, či petržel. Také je vhodné zařadit do vaší stravy brokolici, brambory, květák, či cuketu. Aby vaše zeleninové pokrmy chutnaly lépe, můžete je okořenit oreganem, kmínem, kurkumou, či koriandrem, neboť se jedná o bylinky, které podporují detoxikaci organismu. 

Pokud jde o vyhýbání se bílému pečivu, důvodem je to, že bílé pečivo obsahuje lepek. Nemůžete-li bez pečiva žít, zvojte tedy raději celozrnné pečivo. A úplně nejléle uděláte, pokud si připravíte vlastní mouku, například pomocí jednoho z našich mlýnků na obiloviny. O přínosech domácího mletí mouky, jsme se zmiňovali v našem předchozím článku

O dostatečném přísunu tekutin jsme se již uvedli pár slov výše. Kromě vody se do pitného režimu počítají i zeleninové šťávy. Dopřejte si tedy zeleninové smoothie podle vaší fantazie. Co se džusů týče, ty jsou při detoxu povoleny, opět ale platí, že by se to s jejich konzumací nemělo přehánět. Pokud jde o dostatečný přísun vody, která je zbavena veškerých škodlivin (snažíte se přece o očistu vašich jater!), vyzkoušejte například destilovanou vodu. V naší nabídce najdete i výkonný destilační přístroj, pomocí kterého si ji můžete připravit v pohodlí vašeho domova. Více o destilované vodě se můžete dočíst v našem předchozím článku.

Ještě je důležité zmínit, že i při očistě vašeho organismu je nezbytné dodávat vašemu tělu všechny potřebné živiny. Detox spočívá ve vaší snaze dopravit do vašeho těla více detoxikačních potravin, ve vynechání chemie a nezdravých produktů. 

 

Smoothies ano!

Jak jsme již zmínili, při detoxikaci je vhodné pít zeleninové šťávy. Sem lze zařadit i smoothies a do tohoto nápoje lze rozmixovat opravdu vše a jedná se o skvělý způsob, jak do vaší stravy dostat i tolik potřebnou vlákninu. Věděli jste například, že bohatým zdrojem vlákniny jsou lněná semínka a také chia semínka? 

Jako základ pro přípravu vašeho nápoje použijte vodu, mandlové či kokosové mléko a do vašeho smoothie mixéru naskládejte vámi vybranou zeleninu a máte hotovo. Pomerančovým džusem, či zeleným čajem také nic nezkazíte, avšak je-li to možné, zkuste se vyhnout kravskému mléku. 

Smoothie nápoje pijte pokud možno neslazené. Nezvládnete-li to, oslaďte si je medem, či javorovým sirupem. 

 

Mixéry >>> 

 

Raw strava

Zařazení syrové stravy do vašeho jídelníčku během detoxu je určitě velmi dobrým nápadem. Nikdo netvrdí, že máte dodržovat přísnou raw dietu, avšak zvýšený přísun čerstvého ovoce a zeleniny bude pro vás velmi prospěšný. 

Poměrně snadným způsobem, jak si připravit kvalitní domácí stravu, je sušení potravin. Sušením se v potravinách zachovává mnohem více živin, vitamínů a prospěšných látek, než je tomu u jiných způsobů konzervace. Pokud ji ještě nemáte, můžete si vybrat sušičku z naší nabídky, případně se poohlédnout po multifunkční hrnci, s funkcí sušení. Více o domácím sušení potravin se dočtete zde. 

Příprava domácích šťáv a džusů vám půjde hravě od ruky s kvalitním odšťavňovačem, který se vám nebude hodit jen při zpracování přebytků vaší sklizně, ale prostě a jednoduše kdykoliv, když dostanete chuť na čerstvou šťávu z vašeho oblíbeného ovoce. Prozkoumejte naši nabídku odšťavňovačů!

 

Ne průmyslově zpracovaným potravinám!

Po dobu vašeho detoxu byste se určitě měli vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám. Úplně nejlepší by bylo jíst jen to, co si sami připravíte ze základních surovin. Takže sbohem polotovary, minimálně po dobu vašeho detoxu.

Z toho důvodu je nezbytné vařit si doma. Aby vaše domácí vaření bylo nejen rychlé a chutné, ale i především také zdravé, je ideální uchýlit se při přípravě vašeho jídla k některému ze zdravějších způsobů vaření. Například můžete vyzkoušet vaření na páře. Aby jste si nemuseli pořizovat různé druhy kuchyňských spotřebičů, zkuste se poohlédnout po multifunkčním hrnci, můžete si například vybrat z naší nabídky. 

 

Multifunkční hrnce >>> 

 

Lehká večeře

Nejen během očisty vašeho těla při jarním detoxu byste měli dbát na to, aby jste se na noc zbytečně nepřejídali. Lehká večeře, například menší porce polévky, či zelenina na páře, je přesně to pravé ořechové, co bude vaše tělo během noci dobře trávit. 

Také se snažte o to, vše konzumovat před sedmou hodinou večerní a poté už nic nejíst. A choďte spát brzy, žádné ponocování u televize, či jiné aktivity. Ideálně byste měli spát zhruba 8 hodin denně. V takovém případě o vás jarní únava ani nezavadí. Navíc, půjdete-li spát brzy, nemůže se vám stát, že vás hlad donutí vyluxovat vaši lednici například o půlnoci. 

 

Důležitost odpočinku

Odpočívejte

Již jsme výše zmínili, abyste si detox naplánovali na období vašeho volna. Pokud k tomu přidáte dostatek spánku, budete se cítit mnohem lépe. Navíc je určité možné odpočívat i během dne. I kdyby se mělo jednat jen o meditaci, či hluboké dýchání. Určite si neplánujte detox před firemní uzávěrkou. Stresu byste se měli během detoxu vyhýbat bez výjimek.

Sportovat během detoxu je určitě možné, ale nic by se nemělo přehánět. Přeci jen pokud máte omezený přísun některých potravin, mohlo by dojít k příliš rychlému vyčerpání. Ale jóga, či běh vám prospějí, alespoň vypotíte nějaké ty toxiny.

A také si dejte pozor na to, abyste po ukončení detoxu ihned nezklouzli ke špatným srtravovacím navykům. Tomu můžete předejít například tím, že si vše dopředu pečlivě naplánujete. A samozřejmě je naprosto jasné, že se do očisty vašeho organismu budete pouštět pouze a jen v případě, že se těšíte plnému zdraví.

 

Pár slov závěrem

V našem článku jsme se vám pokusili shrnout problematiku jarního detoxu. Také jsme se zaměřili na to, co vše byste měli vědět, než se do něj pustíte a co byste měli dodržovat během vaší očisty. Přinesli jsme vám i pár základních tipů, jak na něj. 

 
 
Odeslat článek známému   Vytisknout