Dýňový olej posílí vlasy, prostatu i močový měchýř

Dýňový olej ovlivňuje zdraví prostaty, snižuje krevní tlak a pomáhá léčit záněty močového měchýře. Lidé ze zaalpské oblasti ho tradičně využívají jako lék. Přidávají ho do salátů, pomazánek a světe div se – polévají jím i zmrzlinu. Navíc si díky svému specifickému zabarvení vydobyl přezdívku „černé zlato“.

08.01.2018

Dýňový olej a zdraví

Když se na počátku novověku dostaly velké, lahodné a odolné dýně v rámci objevitelských výprav do Evropy, netrvalo dlouho a Evropané poprvé vylisovali dýňový olej. Dodnes má výroba “černého zlata” tradici u Rakušanů i Slovinců. V Rakousku figuruje dýňový olej jako významný tradiční léčivý prostředek lázní Bad Waltersdorf.

Dýňová semínka, která jsou základem pro výrobu oleje, obsahují řadu důležitých vitamínů i minerálů. Jde o vitamíny D, E, K, C, A, i B a draslík, vápník, železo, zinek, omega-3 mastné kyseliny a mnohé další. Odborníci jim přisuzují antimikrobiální aktivitu, díky čemuž působí příznivě na infekce močových cest.

Zinek a jód pro zdravé trávení, kůži i hladký průběh těhotenství

Stopový prvek jód se ukrývá v každé vaší buňce. Přesto je ho v organismu kolísavé množství, a proto byste ho měli přijímat v potravě. A právě dýňový olej jeho obsahem vyniká. Jód ovlivňuje správnou funkci štítné žlázy, kladně působí na sliznici žaludku, mléčné žlázy i dělohu. Vnější použití může zabránit vzniku strií na těhotenském bříšku. Jód dále ovlivňuje hormonální systém a metabolismus bílkovin, cukrů i tuků.

Pozoruhodná dávka zinku v oleji se postará o to, aby se vaše nehty přestaly lámat. Zpevní taky vaši hřívu a prospěje kůži. Při pravidelném užívání dýňového oleje může klesnout i váš vysoký tlak.

Dýňový olej pomáhá léčit prostatu

Olej z dýňových semen má mimo jiné právě pro vysoký obsah zinku pozitivní vliv na mužskou prostatu. Výsledky maďarské studie tvrdí, že užívání dýňového oleje snížilo potíže s častým močením až u 86 % zkoumaných mužů.

Dýňový olej také podpoří regeneraci vašich buněk, čímž zpomalí proces stárnutí.

Prohlídněte si moderní odšťavňovače

Černé zlato na vašem talíři aneb dýňový olej a jeho použití v kuchyni

Za studena lisovaný dýňový olej zpestří a ozvláštní váš zeleninový salát, krémovou pomazánku i polévku. Vyniká jemnou oříškovou chutí, kterou snadno zkombinujete i se sladkými pokrmy, jako je zmíněná zmrzlina nebo třeba palačinky či snídaňové kaše. Olej zbytečně nezahřívejte, aby neztratil cenné látky.

Přečtěte si taky o

Jak připravit lahodnou dýňovou polévku, které neodolá ani ten nejzarytější zeleninový barbar

Líbil se vám článek o „černém zlatě“? Sdílejte ho dále. Děkujeme!

Dýňový olej posílí vlasy, prostatu i močový měchýř

Nenechte si ujít novinky ze světa odštavňování.

Každý měsíc zasíláme nové recepty, rady a tipy, ale i zajímavé akce či slevové kupóny!

Kontaktujte našeho specialistu

Jiří Dědík
+420 734 644 944
info@nejodstavnovac.cz

Jsem  vám  k  dispozici  každý  pracovní  den  od  8  do  18 h.

Zavolejte, rád vám poradím s výběrem vhodného odšťavňovače.