Jak na výběr mixéru

Jak na výběr mixéru

Jak na sušení ovoce, zeleniny či jiných druhů potravin? Na jakém principu funguje sušička ovoce? To a mnohem více informací se dozvíte v našem článku!

 
 

Výběr toho nejvodnějšího mixéru se může ukázat problematičtějším, než se na první pohled zdá. Dnešní trh je přesycen nespočtem nejrůznějších produktů. Pojďme se společně podívat na to, jaké produkty si můžete vybrat a koupit. Přiblížíme vám jejich hlavní funkce a podíváme se na to, k čemu je lze využít. Poradíme vám, jaký mixér je pro vás ten nejvhodnější, s nímž vám příprava jídel půjde od ruky, nebo také, na co se při jeho výběru zaměřit. 

 

Jaké bude hlavní využití vašeho mixéru?

 

Snad dnes již neexistuje domácnost, v níž by se nevyužíval alespoň nějaký druh mixéru. Ti z vás, kteří rádi pečou, si jistě nedokážou představit přípravu všech ingrediencí bez kvalitního mixéru. Pro přípravu krémových polévek jistě využijete tyčový mixér, či jeho výkonnější obdobu, a to mixér stolní. Kromě těchto základních kategorií, naleznete dnes v nabídce i smoothie mixéry, či kompaktní sekáčky, jejichž ostré čepele si hravě poradí i s nejtvrdšími druhy ořechů a jiných potravin.

 

Kolik máte pro váš mixér místa?

 

Máte v kuchyňské lince více jak jeden mixér a zabírají vám hodně místa? Navíc se vám pravidelně zamotávají jejich kabely a vy tak ztrácíte drahocenné minuty jejich rozplétáním? 

 

Ať už zařizujete novou kuchyň, či se jen chystáte nahradit dosluhující přístroj, na chvíli se zastavte a promyslete si, kolik chcete novému mixéru věnovat prostoru ve své kuchyni. Štíhlý tyčový mixér je nejskladnější, bez problémů se vleze do kuchyňského šuplíku, ruční šlehač zvládnete schovat do kuchyňské skříňky, ale vysoký stolní mixér je nejvhodnější nechat na kuchyňské lince. Nyní se pojďme na jednotlivé kategorie mixérů podívat trochu podrobněji. 

 

Mixéry >>> 

 

Základní druhy mixérů

Tyčové (ponorné) mixéry

Tento druh kuchyňského mixéru patří k těm nejzákladnějším a obvykle jej naleznete v každé domácnosti. Jeho základní konstrukce se skládá z jednoduchého a štíhlého těla mixéru a dlouhé mixovací hlavice, která se též označuje jako noha. Při výběru tohoto typu mixéru se nejvíce zajímejte o tvar a materiál právě této mixovací hlavice. Nejčastěji jsou vyrobeny z kovu nebo z plastu. Mezi nevýhody plastových hlavic lze uvést například to, že po čase může dojít k jejich zabarvení, zvláště budete-li mixovat například omáčky a jiné pokrmy, obsahující rajčata, červenou řepu, či jiné potraviny, které obsahují výrazné přírodní barvivo. Kovová noha je nejen v tomto směru odolnější a lze ji bez obav využít i pro mixování horkých pokrmů

 

Mixovací hlavice mohou kromě základního zvonovitého tvaru mít i speciálně navržené tvary, které mimo to, že zabrání rozstřiku mixovaných potravin, také zvyšují rychlost a efektivitu mixování. Výsledkem pak jsou krásně jemné polévky, či omáčky bez jedné jediné hrudky. Tento typ mixéru bývá většinou vybaven spínačem, který je zapotřebí držet stisknutý po celou dobu mixování. 

Ruční šlehače

Jsou další kategorií mixérů, kterou dnešní trh nabízí. Tyto přístroje patří ke klasice v našich domácnostech již po dlouhá desetiletí. Nejčastěji jsou využívány při přípravě těsta, krémů či šlehačky. Obvykle se dodávají se dvěma šlehacími metličkami a dvěma hnětacími háky. Těla těchto šlehačů jsou výrazně robustnější, než u předchozího typu, ale jejich používání to nijak neovlivňuje. Také se poměrně snadno udržují v čistotě. Mají obvykle několik stupňů rychlosti, které mohou být doplněny i o turbo režim. Pokud byste si chtěli mixování s nimi ulehčit a uvolnit si ruce, dají se k nim dokoupit (případně se již s nimi prodávají) misku a stojan. Dnes v nabídce naleznete i multifunkční ruční šlehače, které dokáží nahradit jak tyčový mixér, tak i sekáček.

Stolní mixéry

Tato kategorie mixérů se vyznačuje svou větší robustností a tím, že zabírají více prostoru. Především jsou ale výrazně odolnější a vhodné pro delší mixování. Zvládají plnohodnotné a plynulé mixování měkkých surovin stejně dobře, jako mixování a drcení tvrdších plodů, drcení ledu, či sekání bylinek. Bez problémů se v nich dají připravit krémové omáčky, polévky, smoothie, pyré, ale například i litá těsta. Zvládnou připravit i RAW stravu a poradí si i s tvrdšími druhy ovoce a zeleniny.

 

Konstrukce těchto mixérů je složena ze dvou hlavních částí. První z nich je takzvaná základna, v níž je umístěn motor a ovládací panel, na němž se nastavuje rychlost, či počet otáček. Také zde naleznete protiskluzové prvky pro vysokou stabilitu těchto přístrojů. Druhou částí je mixovací nádoba, do níž se vkládají ingredience, které chcete mixovat. Tato nádoba je obvykle objemná, cca 1-2 litry, a bývá opatřena praktickou rukojetí, víkem a ryskou.

 

Spotřebiče jsou vybaveny bezpečnostními prvky, jako například pojistkou, která zabrání spuštění mixéru, pokud nejsou všechny jeho komponenty správně nasazené. Pokud jde o materiál, převažuje zde sklo, které je odolné a pěkné na pohled, nicméně je zde riziko jeho prasknutí. Dalším často používaným materiálem je pak tritan, který je BPA free a neabsorbuje chuť ani vůni mixovaných potravin. 

Smoothie mixéry

Jedná se ve své podstatě o zmenšenou verzi mixérů stolních. Ne proto, že by byly méně výkonné, než mixéry stolní, ale proto, že jsou navrženy tak, aby zabraly co nejméně prostoru. Jejich výhodou je i tvar a velikost mixovacích nádob. V balení jsou obvykle kompatibilní nádoby o různých objemech, například 0,5 a 0,9 litrů, díky čemuž si připravíte takové množství nápoje, které preferujete, či které zvládnete vypít. Dokonalé rozmixování všech surovin je jejich hlavní předností a také oceníte rychlost mixování, například v raním shonu či před cvičením. 

 

Značnou výhodou je i možnost dokoupení dalších nádob a lahví k těmto smoothie mixérům. Každý člen rodiny si tak může připravit vlastní nápoj. Pro příznivce zdravého životního stylu však doporučujeme i nutriční mixéry, jež dokáží během mixování získat ze surovin maximální možné množství výživných látek. 

Sekáčky

Poslední kategorií jsou takzvané sekáčky (choppery). Jedná se o speciální mixéry, které jsou obvykle menšího objemu, cca 500 ml, a jenž dokáží rychle nasekat ovoce, zeleninu, či bylinky. Své využití naleznou například i při mletí koření, olejnatých semínek nebo ořechů. Někdy bývá nádoba se sekacími noži i doplňkovým příslušenstvím k tyčovému mixéru nebo k ručnímu šlehači, ale lze je zakoupit i samostatně. 

 

Výkonnější modely dokáží nasekat i led, poměrně slušně si poradí i s nasekáním menšího množství masa, nebo se speciální výbavou zvládnou připravit dokonce i domácí majonézu, či nadýchaný sníh z vaječných bílků. V kuchyni pro ně určitě naleznete praktické využití.

 

Obyčejný mixér či multifunkční přístroj?

 

Dnešní výrobci, kteří berou výrobu mixérů komplexně, nabízejí svým spotřebitelům jak základní modely s jednou hlavní funkcí (obvykle za nižší cenu), tak i jejich multifunkční varianty. Cena multifunkčních provedení mixérů je sice poněkud vyšší, ale k hlavnímu přístroji získáte opravdu bohaté příslušenství, díky němuž můžete daný kuchyňský mixér využívat ve vaší kuchyni pro více činností. Například váš tyčový mixér se může pouhými několika kliknutími změnit na sekáček, šlehač, či drtič ledu. 

 

Při pořizování multifunkčního mixéru se zaměřte především na to, aby měl dostatečný výkon, byl vyrobený z odolnějších materiálů, ideálně v kombinaci nerez a plast/tritan, aby byl ergonomický a disponoval jednoduchým ovládáním. Jednoznačným ukazatelem kvality přístroje je pokročilá ochrana motoru proti přehřátí a také to, že lze většinu odnímatelných součástí daného spotřebiče mýt v myčce na nádobí. Jelikož s tímto multifunkčním přístrojem budete pracovat častěji a mixovat s ním různé druhy potravin, je nezbytné, aby tento přístroj byl dostatečně kvalitní a odolný. 

 

Jak vypadá nejlepší mixér na trhu? 

 

Samozřejmě se bude jednat o přístroj, jenž má nejvyšší výkon, širokou škálu příslušenství pro multifunkční využití, je vyroben z velmi kvalitních a vysoce odolných materiálů, je poměrně tichý a zpravidla má dostatečně objemnou nádobu na mixování. Jednoduše s ním docílíte dokonalých výsledků. 

 

To ale zdaleka není všechno. Od těch nejdokonalejších modelů, a vlajkových lodí daných společností, můžete očekávat ještě více. Tyto modely dokáží například i vakuovat, připravovat RAW stravu, jsou neskutečně tiché a dokonce jsou vybaveny i funkcí vaření či ohřevu pokrmů.

 

Některé mixéry jsou vybaveny i funkcí odsávání vzduchu již při mixování samotném, díky čemuž si připravované nápoje zachovají nejen maximální možné množství vitamínů a živin, ale také i zářivě krásné barvy, jelikož nedochází k oxidaci mixovaného ovoce a zeleniny.  

 

Nejdůležitější parametry

 

Mezi nejdůležitější parametry jednotlivých mixérů patří v první řadě jejich příkon a s ním spojený výkon přístroje. I zde platí, že vyšší příkon znamená jednak vyšší spotřebu elektrické energie, ale především lepší mixovací vlastnosti, tedy jinak řečeno lepší výkon.

 

Motor je samozřejmě zatížen odlišně, když mixujete měkké suroviny, nebo když sekáte ty tvrdší a je tedy vhodné přizpůsobit výběr vždy té náročnější činnosti a zvolit mixér s vyšším výkonem. Vzhledem k tomu, že mixér bývá v chodu jen pár minut, jeho vyšší příkon by se neměl nijak výrazně promítnout do zvýšených nákladů za elektřinu. 

 

Pro každý typ mixéru existují jiné výkonnostní intervaly:

 
  • tyčové mixéry mívají výkon v rozmezí od 180 do 1200 W

  • ruční šlehače pak od 85 do 600 W

  • stolní mixéry a smoothie - zde se pohybuje v rozmezí 250 až 2400 W

  • sekáčky mají výkon od 200 do 800 W.

 

Čím více funkcí daný model mixéru má k dispozici, tím by měl mít vyšší odolnost a výkon. 

 

Počet otáček

 

Počet otáček u mixéru vás informuje o tom, kolikrát se čepele nože otočí kolem své osy za jednu minutu. Čím je počet těchto otáček vyšší, tím rychleji bude přístroj schopen rozmixovat daný pokrm. Rychlost mixování lze obvykle navolit, ať už po stupních či plynule, dle způsobu ovládání konkrétního mixéru. Nejnižší hodnotou bývá zhruba 10 000 otáček za minutu, u těch nejvýkonnějších přístrojů je to pak něco kolem 28 000 otáček za minutu. Pro drcení tvrdších surovin budete potřebovat 20 000 otáček a více. 

 

Velikost

Dalším důležitým parametrem je velikost jednotlivých mixérů. Jak už jsme zmínili výše, je vhodné si rozmyslet, kolik místa můžete pro váš nový mixér ve vaší kuchyni vyčlenit. Menší domácnosti si zajisté vystačí se standardními objemy nádob, pro vícečlenné domácnosti, či potřebujete-li mixovat pro více lidí, je vhodné poohlédnout se po objemnějších nádobách.

 

Délka kabelu

Byť se to zdá být banalitou, i délka kabelu může být faktorem, který pomůže při rozhodování se mezi danými modely. Pokud doma při vybalení nového mixéru zjistíte, že jeho kabel nedosáhne k elektrické zásuvce, je to jistě nemilé. Znamená to, že budete muset pro mixér najít jiné místo, či si pořídit prodlužovací kabel. Proto při výběru raději zohledněte i délku přívodního kabelu, standardně se pohybuje v rozmezí 1 - 1,8 metrů. 

 

Bezpečí

Mezi základní prvky zabezpečení, které chrání jak uživatele, tak přístroje samotné, patří zcela jistě ochrana motoru proti přehřátí. Některé modely mixérů není možné spustit, pokud všechny jejich komponenty nejsou správně nasazené. V neposlední řadě pak i ergonomická rukojeť a především protiskluzové nožičky již zabránily nejedné katastrofě v kuchyních.

 

Pokud někdy v duchu spíláte nad pulzním spínačem u vašeho mixéru, který musíte po celou dobu mixování držet stisknutý, zanechte toho. Jde totiž o to, že pulzní spínač nedokáží zmáčknout malé děti! Díky tomu máte jistotu, že mixér můžete uvést do chodu pouze a jedině vy svou rukou. Navíc, pokud se vám tyčový mixér nešťastnou náhodou vymkne z ruky, například během mixování horké polévky, dojde automaticky k jeho zastavení, díky čemuž nebude polévka rozstříkaná po celé kuchyni. 

 

Nejvhodnější materiál pro dlouhou životnost mixéru

 

Pokud vám má váš nový mixér dobře a především dlouho sloužit, rozhodně není na místě šetřit na kvalitě materiálu, z něhož je vyroben. Je nezbytné, aby materiál byl odolný vůči mechanickému či tepelnému poškození. I přesto všechno nastane problém v momentě, kdy mixér použijete nevhodným způsobem, či nedodržíte doporučení od jeho výrobce. Ne každý model zvládne mixování horkých pokrmů, či drcení ledu. Rozdíl mezi tím nejlevnějším přístrojem, obvykle z plastu, a nadstandartním provedením mixéru, z odolného kovu, je patrný na první pohled a je znát již od prvního použití.

 

Před každým použitím byste měli zkontrolovat kvalitu jednotlivých ovládacích prvků, těsnost spojů, provedení závitů a odolnost všech důležitých mechanismů. Stačí totiž jeden pouhý zlomený plastový kousek a mixér může být nenávratně poškozen. U mixovacích nožů je naprostou nezbytností odolná nerezová ocel. Chcete-li ve svém mixéru mixovat i horké pokrmy, vyhněte se plastovým nádobám. Postupně dojde k jejich zabarvení a mohou do sebe nasávat i pachy. Pořiďte si raději odolný a bezpečný tritan či inertní sklo. Jedná se o materiály, které nereagují s potravinami. Jejich cena je sice poněkud vyšší, nicméně se vám vyplatí, neboť váš nový mixér vám bude sloužit po mnoho let, jeho chod bude stabilní a bez poruch. 

 

Co vše můžete mixovat?

Mixovat v mixéru lze v podstatě cokoliv. Jen je potřeba dbát rad výrobce, řídit se pokyny z návodu a zohledňovat to, k čemu je daný mixér určený. Většinu klasických potravin zvládne stolní mixér bez problémů rozmixovat. Levnější varianty však mohou mít problém s tvrdšími surovinami, případně s ledem. Ty mixujte pouze pokud je daný model zvládne rozmixovat, případně je sekejte v sekáčku. 

 

Své využití naleznou mixéry i při pečení. Nejrůznější druhy krémů, šlehačky, či dokonce samotné těsto lze pomocí mixéru uhníst. Opět je nezbytné dbát na to, zda je daný model k přípravě těsta vhodný. 

 

Mixéry >>> 

 

Příprava dětských příkrmů je pak kapitolou sama pro sebe. Ty nejlepší modely dnes v sobě dokonce kombinují i možnost vaření, což zcela jistě oceníte při přípravě polévek z mixéru, či jen pro ohřátí mixované dětské stravy. Jednoduše řečeno vaše možnosti jsou v podstatě neomezené.

 

Slovo závěrem

 

Z výše uvedeného v podstatě vyplývá, že výběr mixéru je sice záležitostí poněkud složitější, ale nikoliv ne nemožnou. Nejdůležitější pro výběr je to, co všechno ve vašem mixéru plánujete mixovat a připravovat. Podle toho vyberte model, který v sobě kombinuje vámi požadované vlastnosti. Vytvořte si například seznam toho, co od vašeho mixéru budete požadovat, co vše v něm plánujete mixovat a připravovat. Zabere vám to jen pár minut a ujasníte si, po čem se vlastně máte poohlédnout. 

 

Doufáme, že jste si díky našemu článku udělali alespoň základní přehled o tom, co dnešní trh nabízí, a z čeho si můžete vybírat. Máte-li nějaký dotaz, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám pomůžeme a poradíme například s výběrem mixéru z naší nabídky.

 
Odeslat článek známému   Vytisknout