Pěstujte rakytník, žijte zdravě

Rakytník řešetlákový je keřovitá rostlina pocházející z oblasti východní Asie. Pěstuje se pro své oranžové plody, které v sobě ukrývají smršť vitamínů a biologicky aktivních látek. Významným účinkem rakytníku je posílení imunity.

09.04.2017

Dvoudomá keřovitá rostlina s „tuhým kořínkem“ rakytník řešetlákový pochází z asijského východu, konkrétně z oblastí Nepálu, Číny, Mongolska a Indie. Odtud se díky svým přednostem rozšířila široko daleko a dnes ji pěstují takřka po celém světě. Latinský název Hippophae rhamnoides (třpytící se kůň) odkazuje na šťastlivé koně ve starém Řecku, jejichž srst po pastvě na rakytníku získávala lesk a těšili se dobré kondici.

Vitaminová smršť

Malé oranžové bobulky, plody rakytníku řešetlákového, u nás dozrávají v období od srpna do října. Nejpohodlnější je však plody sklízet až venkovní teplota klesne k 10 °C, kdy keřík po zatřesení všechny své „děti“ ochotně pustí sám, a vy se tak nemusíte probírat trním a měkké plody nerozmačkáte.

Rakytník si pro své výsostné účinky vysloužil přezdívku „citroník severu“. Obsahuje zhruba 10x více vitamínu C než pomeranč. Rostlinka je dále bohatá na vitamíny A, D, F, K, vitamíny skupiny B, minerály a další tělu prospěšné látky, jako je například rutin, se kterým sílí žíly a cévy. Alkaloid hyppophein se v těle mění na serotonin – hormon štěstí, který má vliv na naši vitalitu.

Účinky rakytníku

Léčivé účinky rakytníku jsou ceněny a využívány tisíce let. Dříve byly jedinou možnou odezvou reakce lidského těla, dnes se dá především na výsledky výzkumů a laboratorních testů. A ty rakytníku dávají zelenou. Rostlinka má schopnost výrazně podpořit imunitní systém, který představuje vítanou barikádu proti stresům, nemocem a nádorům. Rakytník dokáže léčit žaludeční vředy, pomáhat při plicních onemocněních, pozitivně ovlivnit kožní potíže, regulovat krevní oběh a čistit organismus. Působí na činnost jater i slinivky a zabraňuje vypadávání vlasů.

Produkty z rakytníku

Rakytník je rostlina nenáročná na pěstování. Je však dvoudomá, proto si musíte zasadit samce i samici. Keř dokáže zaplavit velký prostor, raději jej tedy zasaďte někam, kde jeho roztahovačnost nebude problémem.

Nejčastěji vyhledávanými rakytníkovými produkty jsou rakytníková šťáva a rakytníkový olej. Tu nejkvalitnější rakytníkovou šťávu získáte odšťavněním čerstvých plodů. Přidává se do čaje místo citronu či jen tak do vody. Velkým pomocníkem je díky vysokému obsahu vitamínu C hlavně v období chřipek a nachlazení.

Pořídit odšťavňovač na rakytníkovou šťávu

Rakytníkový olej je nejvzácnějším produktem z rakytníku. Koncentruje v sobě významné biologicky aktivní látky a vitamíny. Díky obsahu nenasycených mastných kyselin pomáhá snižovat riziko cévních mozkových příhod a infarktu. Jeho konzumací předcházíte také urologickým a trávicím obtížím. Vnější užití lze doporučit na popraskané ústní koutky, ekzémy, akné a kožní poranění.

Pěstujte rakytník, žijte zdravě

Nenechte si ujít novinky ze světa odštavňování.

Každý měsíc zasíláme nové recepty, rady a tipy, ale i zajímavé akce či slevové kupóny!

Kontaktujte našeho specialistu

Jiří Dědík
+420 734 644 944
info@nejodstavnovac.cz

Jsem  vám  k  dispozici  každý  pracovní  den  od  8  do  18 h.

Zavolejte, rád vám poradím s výběrem vhodného odšťavňovače.