Víte, jak správně vyčistit Váš odšťavňovač?

Víte, jak správně vyčistit Váš odšťavňovač?
Většina majitelů má svůj odšťavňovač spojený se zdravým životním stylem a zdravou stravou. Ne všichni ale myslí také na pravidelné čištění svých přístrojů. Zbytky ovoce a zeleniny se však mohou v odšťavňovačích usazovat a zde potom hnít a plesnivět. To už tak zdravě nezní, že?

Zbytky odšťavněných plodin však nejsou jedinou věcí, na kterou je potřeba se zaměřit. Usazovat v přístrojích se mohou také minerální usazeniny, vodní kámen či povlak ze zaschlé šťávy, což zase může snižovat životnost přístroje.

Čistěte přístroj hned po odšťavnění

Ačkoliv se vám hned po odšťavnění nejspíš nechce přístroj rozebírat a čistit, nenechávejte to „na potom“. Přiděláváte si tak zbytečnou práci. Zbytky šťávy, ovoce a zeleniny na přístroji zaschnou a na nečistoty, na které by ihned po dokončení stačila pouze čistá voda, budete muset použít kartáč.

Kratší životnost i větší odběr energie

Zbytečné odkládání čištění odšťavňovače může mít kromě větší časové náročnosti také další dopady, které se již dotknou vaší peněženky. Jedná se o kratší životnost a větší odběr energie při používání přístroje.

Obojí je způsobené hromaděním zbytků použitých potravin. Přístroj nemůže pracovat tak hladce, dochází ke většímu tření a tím i nadměrnému opotřebení jednotlivých částí. Kromě toho, že ke každému dalšímu chodu potřebuje přístroj více energie, jednoho dne vám také může předčasně vypovědět službu.

Jak nejlépe vyčistit váš odšťavňovač?

Pár rad nakonec

Myčku raději vynechte

Nedoporučujeme mýt váš odšťavňovač v myčce, jelikož horká voda může poškodit některé součástky přístroje.

Roztoky na mytí součástek

Pokud jsou díly vašeho odšťavňovače zanesené vodním kamenem, použijte roztok 1 dílu vody, 1 dílu octa a šťávy z 1 citrónu. Díly nechte v tomto roztoku minimálně hodinu, nejlépe však celou noc.

Hnědý povlak ze zaschlé šťávy nebo případnou plíseň vyskytující se na silikonových částech, je lepší vyčistit pomocí roztoku 2 dílů vodu a 1 dílu dezinfekčního Sava Original.

Chcete-li investovat do prostředku určeného přímo na čištění odšťavňovačů, doporučujeme čistič Citroclean. Použit však můžete také přípravky na čištění dětských lahví.

Lepšího výsledku dosáhnete, pokud voda v roztocích bude teplá (okolo 50°C). Pokud jsou díly opravdu hodně zanesené, vodu vynechte a použijte prostředky v jejich koncentrované formě.

 

A co vy, čistíte svůj odšťavňovač poctivě, nebo to někdy necháváte „na potom“?
Odeslat článek známému   Vytisknout