Zdravě ke korekci krevního tlaku

Zdravě ke korekci krevního tlaku
S tlaky nejsou žertyTo ví ten, kdo už někdy cestou z jihu Moravy zapomněl utažený burčák za rozpáleným oknem v zádi auta. Ale i ten, kdo má svůj krevní tlak nepřiměřeně vysoký, nebo naopak nízký. Kvůli potížím s tlakem vám však ještě nejsou všechny dny sečteny. Když se správně obrníte, můžete mu to ještě pěkně ukázat. Stačí proklatě málo.

Vysoký krevní tlak: člověče, nezlob se

Krevní tlak představuje sílu, kterou působí krevní řečiště na stěny vašich cév. Tuto sílu udává srdce, které krev pumpuje. Krev dodává kyslík a živiny celému vašemu tělu tak, aby fungovalo, jak má. Vysokým tlakem chápeme stav, kdy se vám dlouhodobě drží hodnoty krevního tlaku na 140/90 mm Hg (milimetr rtuťového sloupce) a více. Trpí jím 15-20 % populace.

Vysoký krevní tlak je nebezpečný tím, že se většinou nijak neprojevuje, dokud nepřijde závažnější problém jako je mozková mrtvice nebo infarkt myokardu. Faktory, které u vás negativně ovlivní vysoký tlak jsou stres, nadbytek soli ve stravě, nadváha, nedostatek pohybu, hormonální antikoncepce i přemíra alkoholu. Příznaky vysokého krevního tlaku jsou však opravdu minimální.

V širším časovém horizontu pak dojde ke ztrátě pružnosti cév. Krev tak necirkuluje, jak by měla, a k orgánům se nedostává potřebné množství živin. Trvá-li tento stav dlouhodobě, poškozují se orgány jako srdce, mozek, ledviny i oči.

Nízký krevní tlak: sportu zdar a vitamín C na denním pořádku

Nízký krevní tlak není obecně tak nebezpečný jako jeho protipólový kolega. Většinou jím trpívá mladé, něžné pohlaví. Způsobí vám nedostatečné dokrvení mozku. Mezi projevy nízkého krevního tlaku tak patří závratě a mžitky před očima. Za nízký krevní tlak považujeme hodnoty, které pravidelně klesají pod 110/70 mm Hg.

Nízká rychlost tlaku krve v cévách způsobuje špatné nebo pomalé prokrvení končetin i mozku. Je zjištěno, že vyšší přísun vitamínu C působí na hormon adrenalin, který se postará o přirozené zvýšení vašeho tlaku. Zapomeňte ale raději na zobání pilulek a dopřávejte si céčko v přirozené podobě. Vaše tělo jej přijme mnohem lépe.

Když se dáte do pravidelného sportování (alespoň 2 hodiny týdně), optimálním hodnotám krevního tlaku jenom napomůžete. Nemusíte zrovna provozovat vytrvalostní běh, postačí si zaplavat, projít se, vyvenčit kolo.

Odšťavňujte Cčko z ovoce a zeleniny

Vyzbrojte své tělo do boje za optimální krevní tlak

Abnormální hodnoty krevní tlaku na vás běžně přijdou spolu s nezdravým stylem života, který provází hříšná jídla, nedostatek pohybu, přemíra alkoholu, a především špatná psychika způsobená dlouhodobým stresem. Jak si tedy v rámci životního stylu počínat? Jak přirozeně zvýšit nebo snížit krevní tlak?

  1. Dopřávejte si pravidelně zeleninu a ovoce – zajistíte si tak dávku přirozeného vitamínu C a dalších vitamínů i minerálů. Příjemnou cestou je jejich odšťavňování.
  2. Omezte solení – především u vysokého tlaku, pozor na polotovary a konzervované potraviny, kde jich na vás čeká ažaž.
  3. Vsaďte na kvalitní tuky a rostlinné oleje – omezte nasycené tuky a upřednostněte panenské oleje.
  4. Hýbejte se – kdysi dávno Hippokrates řekl, že kdybychom se hýbali 5× více než běžně, ušetříme si velkou spoustu zdravotních obtíží.
  5. Pijte – vodu, zeleninové a ovocné šťávy. Alespoň 2 l denně.

Jak jste na tom se svým tlakem vy? Nebuďte bábovky, dejte se do zdravého životního stylu a dokažte, že jste silnější než vaše léky. Nezapomeňte nám dát do komentářů vědět, jak vám to pěkně jde.

Odeslat článek známému   Vytisknout