Dieta podle Johanny Budwig

Dieta podle Johanny Budwig
Německá biochemička Johanna Budwig přišla v polovině minulého století s velkolepým objevem – dokázala, že zvýšený příjem esenciálních mastných kyselin má významné protirakovinné účinky.

V 50. letech minulého století přišla německá vědkyně, farmakoložka a biochemička Johanna Budwig s velkolepým objevem – dokázala, že zvýšený příjem esenciálních mastných kyselin má významné protirakovinné účinky. Na tomto plodu svého výzkumu následně postavila unikátní režimové opatření určené nejen pro osoby postižené rakovinou - a slavila úspěch.

Výzkum Dr. Budwig

Johanna Budwig přišla na svět v roce 1908 a dožila se úctyhodných 95 let. I na sklonku svého života se však stále ještě aktivně zabývala výzkumem, jehož výsledky přinesla její pozdní publikace Rakovina – problém a řešení z roku 1999. Nejpozoruhodnější poznatky z hlediska léčby jedné z nejobávanějších civilizačních chorob – rakoviny – však přišly mnohem dříve, již v 50. letech 20. století.

V čem byl vlastně výzkum Dr. Budwig tak převratný? Německá biochemička se zabývala složitými procesy metabolismu tuků, o kterých bylo v té době známo pouze málo.

V rámci pozorovacích studií bylo zjištěno, že lidskému tělu přináší mnoho potíží tzv. „izolovaný tuk“ (srdeční infarkt, rakovinné bujení). Jeho ložiska se v těle vytváří tehdy, když tkáň určitý druh tuku nepřijme - většinou se jedná o ten nasycený. Johanna Budwig zjistila, že naopak vysoce nenasycené mastné tuky jsou pro člověka velmi prospěšné.

Nenasycené mastné kyseliny jsou nezbytné pro udržení rozličných druhů fyziologických funkcí, některé bílkoviny v nich obsažené mají tzv. lipotropní vlastnosti – umějí učinit tuk rozpustný ve vodě, tudíž podporují likvidaci škodlivých ložisek izolovaného tuku. Takovéto bílkovinné vazby objevila Johanna Budwig například ve lněných semíncích.

Lněná dieta

Lidské tělo si některé nenasycené kyseliny nedokáže vytvořit (říkáme jim esenciální), proto je nutné zajistit jejich dostatečný přísun ve stravě.  Hlavním zdrojem těchto mastných kyselin jsou mimo jiné oleje (konopný, vlašský) a právě olej z lněných semínek.

 

Dr. Budwig ve svém výzkumu pracovala s olejem ze lnu setého a zjistila, že zkombinuje-li jej s jinou vhodnou bílkovinou, bude takový tuk rozpustný ve vodě. Na základě tohoto zjištění vytvořila speciální dietní program (Budwig protocol) založený na kombinaci vybraného (čerstvého) lněného oleje s tučným tvarohem v poměru 1:3.

Zakoupit lněná semínka

Z tohoto spojení lze připravovat slanou i sladkou verzi. 2-5 polévkových lžic lněného oleje se důkladně promíchá (či rozmixuje) s plnotučným tvarohem, který by měl být nejlépe v bio kvalitě, můžeme přidat například sušené ovoce, trochu medu, stévie, nebo čerstvé bylinky, himalájskou sůl, česnek, zkrátka dle své chuti, jelikož není nad lék, který požíváme s požitkem.

Lis Yoda

Nutné je si uvědomit, že rozhodující je kvalita užívaného oleje. Tu zajistí tyto dva faktory - čerstvost a lisování za studena. Oba faktory je schopný zajistit výkonný lis Yoda na výrobu lisovaných (panenských) olejů pro domácí použití. Výhodou je, že takto vyrobený olej neobsahuje žádné konzervanty a jiné přidané látky a vy si vždy můžete být jisti jeho čerstvostí a především - léčivými účinky, které přináší nejen lněný, ale také kokosový, makový nebo dýňový olej.

Více o lisu Yoda

 

Pokud máte jakékoliv dotazy ke lněné dietě nebo lisu Yoda, neváhejte nám napsat nebo zavolat na níže uvedené kontaktní údaje.

Odeslat článek známému   Vytisknout