Jak na přípravu domácího jogurtu

Jak na přípravu domácího jogurtu

Jak připravit domácí jogurt? Co všechno budete potřebovat? A vyplatí se vám to? Nejen tyto dotazy vám zodpovíme v našem článku o domácích jogurtech!

 

Pokud patříte mezi milovníky jogurtů, ať už těch vyrobených z kravského mléka, či jejich rostlinných variant, zkuste si spolu s námi připravit lahodný domácí jogurt! Jeho příprava je až překvapivě jednoduchá a odměnou vám bude pocit hrdosti nad dokonale odvedenou prací a nad lahodným jogurtem vlastní výroby. Máte-li doma navíc děti, které jogurty milují, je výroba domácích jogurtů cestou, jak jim dopřát jejich zdravou a oblíbenou pochoutku bez výraznějších omezení. 

 

Příprava domácího jogurtu je velmi jednoduchá, neboť kromě mléka, jogurtové kultury a jogurtovače, případně sušičky potravin, k ní není nic dalšího zapotřebí. Stačí jen dodržet přesnou teplotu a dokonalou hygienu u použitého kuchyňského nádobí, a za několik hodin se budete radovat z vlastnoručně vyrobeného a zdravého domácího jogurtu. Tak směle do toho!

 

Multifunkční hrnce >>> 

 

 

Jogurt prospívá mikroflóře a pomáhá spalovat tuky

 

Fakt, že jogurtové kultury mají blahodárné účinky nejen na naše zažívání, je známý již po staletí. Našim předkům, stejně jako nyní nám, pomáhaly srovnávat střevní mikroflóru a upravovat trávicí procesy již před mnoha staletími. Jogurt s živými kulturami je totiž probiotikem a obsažené jogurtové kultury pomáhají udržovat rovnováhu našeho mikrobiomu. Živé procesy, neustále probíhající v jogurtu, dodávají vašemu tělu kultury bakterií jako jsou laktobacily a bifidobakterie, což jsou látky, které posilují váš imunitní systém.

 

Dalším benefitem jogurtových kultur je, že pomáhají v boji proti vzniku nejrůznějších chorob, jak virových onemocnění, tak i poruch trávicího traktu, snižují například i riziko osteoporózy a mají pozitivní vliv na udržení optimální tělesné hmotnosti. Jogurty jsou bohaté na vápník, vitamíny skupiny B, fosfor, hořčík a draslík, které podporují přirozený chod tělesných metabolických procesů. V neposlední řadě jde pak o bohatý zdroj bílkovin, které podporují váš metabolismus, dodávají tělu energii a jsou nápomocné při spalování tuků

 

Inspirace domácího jogurtu 

Proč si připravovat vlastní jogurt?

 

Někoho by mohlo napadnout, proč se zatěžovat přípravou domácího jogurtu, když si jej můžete koupit v obchodě a nebudete s tím mít žádnou práci. Ano, jogurty lze samozřejmě zakoupit v obchodě, ale výroba domácích jogurtů přináší přeci jen několik benefitů. V první řadě je třeba zmínit, že samotný proces přípravy domácího jogurtu, tedy ta část, kterou chystáte vy, není vůbec dlouhým procesem. Trvá jen chvilku a zbylé hodiny práce za vás zastane jogurtovač, sušička, či trouba.

 

Dalším přínosem je to, že při přípravě domácího jogurtu přesně víte, co tento jogurt obsahuje! Nemusíte se tak obávat žádných zbytečných, a především vašemu zdraví ne úplně prospěšných, přidaných látek a příměsí, jako jsou umělá barviva, cukr, želatina, škrob, guma a mnoho dalších věcí, jež mohou obsahovat jogurty kupované v obchodech. 

 

Dokonale čistý, doma vyrobený, jogurt si pak můžete dochutit dle svých preferencí a chutí, ať už medem, domácí marmeládou, javorovým sirupem, nebo čímkoliv jiným, co máte v jogurtu rádi. A vámi připravený jogurt bude chutnat o to lépe, že se bude jednat o váš vlastnoruční výrobek.

 

Trvanlivost domácích jogurtů

 

Přestože jogurty obecně nepatří k potravinám s dlouhou trvanlivostí a mohlo by se vám zdát, že domácí jogurt vydrží ještě mnohem kratší dobu, opak je pravdou. Mezi trvanlivostí kupovaného jogurtu a toho doma vyrobeného, není výraznější rozdíl. V případě, že dodržíte postup přípravy domácího jogurtu a především pak dokonale čisté, nebojme se říct až sterilní, pracovní prostředí, dobře zavřený jogurt vám ve vaší lednici může vydržet i několik měsíců.

 

I přesto s jeho konzumací neotálejte, vždyť máte k dispozici tolik skvělých způsobů, jak jej využít. Ať už klasicky s domácí marmeládou, nebo jej můžete přidat do salátu, či z něj připravit sladký dezert. Vaší fantazii se meze nekladou a celá vaše rodina se do něj zaručeně zamiluje.

 

Jak na jogurtovou kulturu? 

 

Kvalitní jogurtová kultura má při výrobě domácího jogurtu nejdůležitější roli. Získáte ji tak, že si buď seženete opravdu kvalitní bílý jogurt, obsahující dostatečné množství živých kultur, nebo máte ještě možnost pořídit si ji v sušené formě. Sušenou jogurtovou kulturu seženete dnes již v mnoha specializovaných obchodech.

 

 Jogurtová kultura

Příprava pro výrobu domácího jogurtu

 

Než se pustíte do výroby samotné, je určitě třeba zmínit se o přípravě, která samotnou výrobu předchází. Je naprosto nezbytné věnovat pozornost následujícím bodům:

 
  • Pro výrobu domácího jogurtu používejte zásadně dokonale čisté nádobí. Veškeré náčiní, se kterým budete pracovat, doporučujeme nejprve vyvařit ve vroucí vodě. Jedině tak se zbavíte všech bakteriálních nečistot, které by mohly narušit proces kvašení a snížit tak kvalitu a trvanlivost výsledného produktu.
  • Pokud jde o výběr mléka, je celkem jedno, zda použijete kravské, či kozí. Je však nesporně vhodnější a lepší použít mléko s vyšším obsahem tuku, neboť výsledná hustota domácího jogurtu závisí právě na tučnosti použitého mléka. Kupujete-li si mléko nepasterizované, například od lokálního farmáře, je nezbytné pasterizovat si mléko doma. Pravděpodobně nejšetrnějším způsobem, jak pasterizovat mléko v domácích podmínkách, je zahřívat ho po dobu zhruba půl hodiny na teplotu cca 80°C a následně jej ve vodní lázni ochladit na teplotu pokojovou.
  • Před samotným přidáním jogurtové kultury je nezbytné mléko zahřát na 95°C a následně zchladit na pokojovou teplotu, a to i v případě, že jste jej předtím doma pasterizovali. 
 

Výroba domácího jogurtu

 

Nyní se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a tím je vlastní výroba vašeho domácího jogurtu. Dala by se popsat v následujících krocích:

 
  • Do dokonale čistého, v tom nejideálnějším případě vyvařeného hrnce, nalijte jeden litr plnotučného mléka a zahřejte ho na 45°C. Pozor, pro udržení sterility nekontrolujte teplotu mléka pomocí prstu! Stačí sáhnout z venku na hrnec, případně můžete použít kuchyňský teploměr. Z tohoto množství mléka zvládnete připravit cca 6-8 skleniček domácího jogurtu.
  • Jakmile je mléko zahřáté, přidejte jogurtovou kulturu a metličkou míchejte, dokud nedojde k dokonalému rozpuštění jogurtové kultury. Pokud máte sušenou jogurtovu kulturu, informace o tom, jaké je potřebné množství, najdete uvedené na jejím obalu. Pokud použijete kvalitní bílý jogurt s živou kulturou, na litr mléka budete potřebovat 60-80 gramů tohoto jogurtu, který by měl mít ideálně pokojovou teplotu. Doporučené teploty je nezbytné dodržovat, jsou podmínkou pro množení jogurtových kultur. Informace o tom, že daný jogurt obsahuje živé kultury, by měla být výrobcem uvedena na jeho obalu.
  • Až se jogurtová kultura dokonale spojí s mlékem, nalijte vzniklou směs do připravených a především čistých skleniček, uzavřete je víčkem a vložte do jogurtovače, či do sušičky potravin. Nechte je při teplotě 45°C fermentovat po dobu cca 8 - 10 hodin. Během této doby jogurty zásadně neotvírejte, ani s nimi žádným způsobem nemanipulujte, nemíchejte je, ani je z jogurtovače nevytahujte. Jogurtovač či sušičku vůbec neotvírejte, abyste nenarušili vyváženou teplotu uvnitř, nezbytnou pro správnou fermentaci. 
  • Po skončení procesu fermentace nechejte jogurty vychladnout. Nejprve je nechte na stinném místě při pokojové teplotě zchladnout, a jakmile se jogurt temperuje, můžete jej následně uložit do lednice. A budete mít hotovo. 
 

Pokud nemáte k dispozici jogurtovač, ani sušičku potravin, nemusíte si zoufat. Jogurty lze připravit i v troubě. Stačí skleničky s připravenou směsí zabalit například do utěrky a naskládat do hrnce, jenž dobře drží teplo. Poté hrnec vložte do trouby, vyhřáté na 40-45°C, a nechte v ní domácí jogurty zrát po již výše zmíněnou dobu, tedy minimálně 8 hodin. Čím déle bude jogurt fermentovat, tím bude hustší a kyselejší. 

 

Laktózová intolerance Domácí jogurt

 

Pokud patříte mezi ty, kteří trpí laktózovou intolerancí, tedy nedostatkem enzymu laktázy, nezoufejte. Neznamená to, že byste si požitek z domácího jogurtu museli zbytečně odpustit. 

 

Stačí jen nahradit kravské mléko některou z dostupných přírodních variant, například mlékem sójovým, či kokosovým. Takto připravený jogurt se skvěle hodí i pro vegany. Postup přípravy tohoto domácího jogurtu je v podstatě totožný s jogurtem z kravského mléka. Jen místo kravského mléka použijete mléko sójové a místo bílého jogurtu s živými kulturami, pak jogurt sójový. Navíc přidejte lžičku arganového prášku, který pomůže se zahuštěním vašeho domácího sójového jogurtu. 

 

Postup je následující:

 
  • V dokonale čistém hrnci zahřejte sójové mléko a rozpusťte v něm lžičku arganového prášku. 
  • Vše promíchejte a těsně před bodem varu odstavte z plotny a ve vodní lázni zchlaďte vzniklou směs na 50°C.
  • Následně přidejte sójový jogurt, vše dokonale promíchejte a nalijte do čistých, připravených skleniček.
  • Skleničky se směsí vložte do jogurtovače na 8 hodin při teplotě 45°C.
  • Hotový jogurt, nechte vychladnout a poté jej skladujte v lednici. Přejeme dobrou chuť!
 

Nyní, když už konečně máte hotový domácí jogurt, můžete se směle vrhnout do jeho konzumace. Pokud se vám již zajídá domácí marmeláda, máme pro vás několik tipů na to, jak si domácí jogurt skvěle dochutit

 

Tyto ochucené jogurty jistě dojdou obliby i u vašich ratolestí. Protože co si budeme povídat, děti většinou kyselé bílé jogurty nechtějí. Jednotlivé ingredience na dochucení však do jogurtu přidávejte až těsně před jeho konzumací, aby nedošlo ke zkrácení jeho trvanlivosti.

 
  • Mangový jogurt - pro jeho přípravu přidejte do jogurtu polovinu rozmixovaného manga a půl lžičky medu.
  • Borůvkovo-vanilkový jogurt - přidejte hrst borůvek, 5 kapek vanilkového extraktu a půl lžičky medu.
  • Brusinkový jogurt - stačí přidat 2 lžíce rozmixovaných brusinek, 5 kapek mandlového extraktu, špetku mletého hřebíčku a půl lžičky medu.
  • Čokoládovo-banánový jogurt - přidejte 4 dílky nastrouhané čokolády, půlku banánu a 1 lžíci javorového sirupu.
  • Arašídový jogurt - použijte 2 lžíce mletých a nesolených arašídů, 2 lžíce arašídového másla a lžičku medu.
  • Vanilkovo-medový jogurt - připravíte přidáním 1 lžíce medu a semínek z poloviny vanilkového lusku. Pokud jej nemáte, postačí vám i půl lžičky vanilkového extraktu. 
 

Závěrem

 

Byť se na první pohled může příprava domácího jogurtu jevit jako poměrně komplikovaný proces, vězte, že tomu tak není. Jakmile si to trochu osvojíte, bude pro vás hračkou vyrobit si kvalitní domácí jogurt. 

 

Kromě již výše zmíněných výhod, které se pojí s výrobou domácího jogurtu, je zde ještě jedna, a poměrně důležitá okolnost: příprava domácího jogurtu vás vyjde zaručeně levněji, než jeho koupě v obchodech. Kvalitní jogurt něco stojí a obchodní řetězce si toho jsou dobře vědomé a cenu těchto jogurtů drží velmi vysoko. A co si budeme povídat, pokud se dnes rozhlédnete po obchodě, mnohdy nevěříte tomu, jak je vše neskutečně drahé, někdy až předražené. Ekonomičnost přípravy domácích jogurtů je proto nezpochybnitelná.

 

Multifunkční hrnce >>> 

 
Odeslat článek známému   Vytisknout