Jak posílit vaši imunitu přírodní cestou?

Jak posílit vaši imunitu přírodní cestou?

Jak na podporu vaší imunity? Opravdu existují přírodní způsoby, jak nastartovat imunitní systém? Samozřejmě, že ano! Jaké to jsou? Dozvíte v našem článku!

 

V našem dnešním článku se společně podíváme na téma posílení vaší imunity. Ať už jde o jarní období po dlouhých zimních měsících, nebo se budeme bavit o podzimu, kdy se snížením teplot dochází ke zvýšenému výskytu respiračních onemocnění, otázka zůstává stále stejná: jak efektivně a především přírodní cestou posílit vaši imunitu?

 

Níže vám přinášíme několik tipů, jak posílit vaší imunitu a přestát díky tomu bez úhony období nejrůznějších viróz a onemocnění. 

 

Babské rady

Pokud jde o posílení imunity, snad všichni znáte nějakou tu babskou radu. Níže se podrobněji podíváme na několik z nich. Tyto rady jsou většinou založeny na zkušenostech našich předků a je důležité mít na paměti, že to, co funguje u jednoho, nemusí nezbytně fungovat i u někoho jiného. 

 

Je tedy pouze na vás, které rady vyzkoušíte, a především které vám pomohou. A pokud by to nebylo někomu jasné, jedná se o pouhé tipy na posílení vaší imunity a imunitního systému. Pokud již nemocní, či nachlazení jste, mohou vám taktéž pomoci lépe zvládnout průběh nemoci, ale rozhodně byste měli svůj zdravotní stav konzultovat se svým lékařem!

 

Mezi nejznámější babské rady na posílení imunity patří například následující:

 
  • Nejen při nachlazení je vhodné vařit si čaj ze zázvoru.
  • Dalším skvělým způsobem, jak posílit imunitu, je šípkový sirup a jiné produkty vyrobené ze šípku.
  • Zařaďte do svého jídelníčku také rakytník.
  • Perfektní bylinku na podporu imunity je medvědí česnek.

 

Zázvorový čaj

Zázvor 

Tuto rostlinu dnes zná snad každý. Ovšem již ne každý ví, jaké jsou její účinky. Zázvor chrání buňky vašeho dýchacího systému před virovými onemocněními. Také je skvělým pomocníkem v boji proti oxidačnímu stresu. A neposlední řadě také dobře chutná.

 

Zázvor obsahuje rostlinné silice, které pomáhají zvyšovat odolnost buněk a chrání tím váš dýchací systém před negativním vlivem virů. Je také bohatý na antioxidanty, které pomáhají organismu snadněji se zbavovat volných radikálů. Má antiparazitální účinky a pomáhá při nevolnostech a potížích s trávením. 

 

Pochází ze subtropických oblastí (z Číny a Indie), ale dnes si jej můžete běžně pěstovat i na zahrádce, či u vás doma. Ze zázvoru si můžete připravit čaj a tento způsob jeho konzumace patří mezi ty pravděpodobně nejrozšířenější. Případně je k dostání i jiných formách, jako je sirup, prášek, či ve formě tablet.

 

Šípek

Plody šípku jsou dalším přírodním produktem, který pomáhá posílit vaši imunitu. Roste prakticky po celé evropě a slupky jeho plodů jsou přirozenou zásobárnou mnoha vitamínů. Je velmi bohatý na vitamín C, K, B1, B2 a B3. Obsahuje v hojné míře také stopové prvky a to zejména železo, vápník a hořčík.

 

Tak vysoký obsah vitamínu C, jaký skrývají plody šípku, najdete v přírodě už jen pouze u jedné rostliny a tou je rakytník. Pití šípkového čaje posílí vaši přirozenou obranyschopnost. Mimo jiné také detoxikuje krev, čistí vaše ledviny a pomáhá při potížích s křečovými žilami

 

Šípek má tu výhodu, že roste prakticky všude a stačí si jej jen natrhat. Pokud ale nemáte možnost vyrazit do přírody, dá se běžně koupit a to v různých formách. Pokud se rozhodnete nasbírat si plody šípku sami, vybírejte si jen tvrdé a dokonale zralé ploty. Pozor ovšem, abyste to stihli před prvními mrazíky. Pokud chcete šípek bez pesticidů či hnojiv, vyberte si k jeho sběru místa, kde s těmito látkami nemohl přijít do styku, například okraj lesa.

 

Nejlepším způsobem jak šípek skladovat je ho omýt a nechat usušit. Skladujte jej na suchém místě. Plody šípku však obsahují chloupky, kterých je třeba se před konzumací zbavit. Až si budete dělat šípkový čaj, přeceďte jej přes plátýnko

 

Rakytník

Jedná se o keř, jehož bobule obsahují opravdu vysoké množství vitamínu C. Také jsou bohaté na vitamíny E a K, dále obsahují kyselinu listovou, karoten a mnoho dalších, vašemu zdraví prospěšných, látek. Konzumace rakytníku nejen posiluje váš imunitní systém, ale také odbourává toxické látky a zrychluje ozdravné procesy vašeho organismu. 

 

Rakytník pochází ze severských oblastí dnešního Ruska a dnes jej lze pěstovat běžně i v našich zeměpisných šířkách. Jedná se o dvoudomou rostlinu a budete tedy potřebovat samčí a samičí keř. 

Rakytník

Medvědí česnek

Tato rostlina, z níž se konzumují její mladé zelené listy, je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Jedná se o rostlinu, která dokáže skvěle nastartovat imunitní systém a je proto vhodná pro jarní očistné kůry, neboť čistí trávicí trakt a podporuje detoxikaci krve. Má antibakteriální a antiparazitické účinky a také podporuje zdraví vaší pokožky. 

Této rostlině se výborně daří především ve vlhkých lesních porostech a na loukách s humusovitou půdou. Jeho sběr se provádí v jarních měsících. Lze jej konzumovat čerstvý, kdy se přidává do jídla (jako jsou polévky, či saláty), můžete si u něj vyrobit pesto, či například tinkturu. 

 

Další způsoby jak posílit vaši imunitu

Kromě výše zmíněných bylin a rostlin lze posilovat vaši imunitu i mnoha dalšími způsoby. Pro posílení imunity je nezbytné dodržovat následující tipy:

 
  • Dopřejte si kvalitní spánek.
  • Dostatek pohybu je také důležitý.
  • Zajistěte svému tělu dostatečné množství vitamínů, především vitamínů D a C.
  • I minerály jsou pro vás organismus důležité.
  • Otužujte se.
  • Pro dospělé platí omezení alkoholu, kouření a vyhýbání se stresu.
  • Dodržujte pitný režim.
 

K nejčastějším důvodům oslabení imunity patří například nedostatek spánku, nebo to, že se nacházíte v období po prodělání nemoci, či jste vystaveni neustálému stresu, případně máte nevyváženou stravu, chudou na vitamíny a minerály. 

 

Vitamíny pro vaši imunitu

Vitamíny pozitivně působí na váš imunitní systém a jejich nedostatek, tedy avitaminóza, zvyšuje riziko toho, že váš imunitní systém nebude schopen bojovat proti nejrůznějším druhům infekcí.

 

Vitamín D

Vitamín D má při podpoře imunitního systému velmi důležitou roli, neboť se podílí na produkci bílých krvinek, které jsou nezbytné pro boj s infekcemi. Jeho nedostatek snižuje aktivitu těchto bílých krvinek a může docházet k častějšímu vzniku infekcí. 

 

Vitamín D se dá doplňovat přírodně a to tím, že vystavíte vaši pokožku slunečnímu záření. Není však radno to přehánět, dle vašeho typu pokožky stačí cca 10-15 minut denně. Pokud se chcete opalovat déle, je nezbytné chránit se pomocí vhodných opalovacích prostředků. 

Dalšími zdroji vitamínu D jsou především ryby. Tento vitamín se v největším množství  přirozeně vyskytuje v oleji z tresčích jater, který obsahuje v jedné čajové lžičce 450 IU. Dalšími přírodními zdroji jsou pak losos a maso z tresky

Pro zachování co nejvyššího možného obsahu vitamínu D při přípravě těchto ryb se poohlédněte po zdravějších způsobech úpravy pokrmů, jako je například vaření v páře. Pokud nemáte hrnec pro vaření v páře, zkuste se zamyslet nad pořízením multifunkčního hrnce, který bude touto funkcí disponovat. Můžete si vybrat například z naší nabídky.

 

Multifunkční hrnce >>> 

 

 

Vitamín C Smoothie na imunitu

Vitamín C má mnoho pozitivních účinků na váš organismus. Mimo to, že posiluje vaši imunitu, má také vliv na snížení krevního tlaku. Pomáhá totiž uvolňovat cévy, které odvádí krev ze srdce a tím snižuje krevní tlak. 

S tím je také spojeno to, že pomáhá při prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění nebo snižuje krevní tlak a také hladinu špatného cholesterolu ve vaší krvi. 

Chrání vaše buňky před volnými radikály, což jsou škodlivé látky, které mohou podporovat stav zvaný jako oxidační stres, a to v případě, že se ve vašem těle tyto radikály nahromadí v nadměrném množství. 

Tento vitamín obsahuje mnoho druhů ovoce a zeleniny. Je tedy naštěstí snadné jej doplnit z přírodních zdrojů. Jedná se o tzv. esenciální vitamín, tedy prvek, který si váš organismus nedokáže sám vyrobit a je potřeba ho každý den doplňovat. Doporučená denní dávka je u žen 75 mg a pro muže pak 90 mg.

Vitamín C se opravdu hojně vyskytuje nejen ve výše zmíněném šípku a rakytníku, ale i v ovoci a zelenině, které konzumujete, a nebo byste alespoň konzumovat měli, každý den. Jedná se například o pomeranče, jahody nebo kiwi a ze zeleniny jsou jeho bohatým zdrojem brokolice, kapusta a také špenát

Nejvhodnější způsobem, jak si upravit zeleninu, je vaření na páře. Jedná se totiž o tepelný způsob úpravy, při němž si potraviny zachovávají nejvyšší možné množství všech svých vitamínů, minerálů, živin - prostě všech prospěšných látek. Uvažujete-li nad pořízením multifunkčního hrnce, který má vaření na páře v nabídce svých programů, můžete se inspirovat například některým z našich výrobků. 

Pokud jde o ovoce, máte opravdu neomezené možnosti, jak jej upravit, či konzumovat. Nejlepší je bezesporu jíst ovoce čerstvé, neboť takto je v něm uchováno nejvíce prospěšných látek a vitamínů. Proč ale nevyzkoušet něco jiného, nového? 

Můžete si zkusit například připravit domácí šťávu, a to za pomoci jednoho z našich výkonných odšťavňovačů. Nebo si připravit skvělé ovocné smoothie. Příprava smoothie má navíc tu výhodu, že ve sladké chuti ovoce skvěle schováte a zamaskujete i přítomnost těch druhů zeleniny, které vám, nebo vašim dětem, moc nechutnají. V naší nabídce máme i nutriční mixéry, které vám pomohou dostat z daného ovoce, či zeleniny maximum možných vitamínů a minerálů. 

 

Mixéry >>> 

 

Pokud jde o nejefektivnější způsob skladování v podstatě veškerých potravin, určitě vám můžeme jen doporučit, aby jste vyzkoušeli sušení potravin. Jedná se o metodu konzervace potravin, která spočívá v tom, že z vámi vybraných potravin odstraníte všechnu nebo téměř všechnu vodu. Kromě toho, že takto upravené potraviny si zachovají veškeré své vitamíny, minerály a hodnotné látky, je zde ještě ta výhoda, že se dají při zachování minimálního úsilí pohodlně skladovat i po celý rok, aniž by došlo k jejich znehodnocení, například ke zplesnivění. Plísně totiž potřebují k svému přežití vodu, a pokud jsou vaše potraviny dobře usušené, vodu vůbec neobsahují. 

Potraviny lze sušit i jinými způsoby, ale tyto jsou poměrně zdlouhavé a nemusí být úplně efektivní. Jako nejlepší způsob sušení potravin vychází sušení v sušičce. Problematice sušení potravin jsme se již věnovali v našem předchozím článku.

 

Sušičky potravin >>> 

 

 

Minerály pro podporu imunity

Samozřejmě i minerály hrají důležitou roli při podpoře imunitního systému. Mezi ty, které mají na imunitu největší vliv, patří zinek a selen. Jejich deficit oslabuje imunitní systém, neboť právě zinek brání proniknutí virů do jádra buňky. Tím brání množení virů a podporuje produkci imunitních buněk. 

Pokud jde o přírodní zdroje zinku, na prvních místech se nachází maso. Tedy, abychom byli přesní, rybí maso a konkrétně ústřice. Uznáváme však, že v našich zeměpisných šířkách se příliš nevyskytují, proto je dalším přírodním zdrojem bohatým na tento minerál hovězí maso.

Co se rostlinných zdrojů zinku týče, je v první řadě třeba uvést, že rostlinný zinek je hůře vstřebatelný. Nejvíce ho obsahují následující rostlinné zdroje: jsou to oříšky (kešu, piniové a vlašské ořechy) a semínka (konopná, dýňová, sezamová), případně i luštěniny (cizrna, čočka, fazole).

Pár slov závěrem

V našem článku jsme se vám pokusili přiblížit téma: jak na podporu vaší imunity přírodní cestou. Nabídli jsme vám několik tipů a rad, co byste měli dělat pro prevenci onemocnění a pro podporu vašeho imunitního systému.

Závěrem lze říci asi to, že pro podporu své imunity byste měli výše uvedené dodržovat v podstatě celoročně, nejen v době, kdy vám už takříkaje teče do bot. Lidský organismus je velmi složitý a na jeho správnou funkci má vliv mnoho věcí. Obecně lze říct, že správná strava, dostatek odpočinku a dodržování pitného režimu jsou klíčové vždy a všude. 

 

 
Odeslat článek známému   Vytisknout