Jak vybrat nejlepší čističku vzduchu

Jak vybrat nejlepší čističku vzduchu
Jak vybrat nejlepší čističku vzduchu přesně pro vaše potřeby? Zaměřte se na velikost místnosti, hlučnost i typy filtrů. Přečtěte si, které vlastnosti byste neměli opomenout, abyste při nákupu neprohloupili.

Čističky vzduchu se stávají stále častější výbavou našich domácností. Pokud žijete ve městě, je její pořízení velmi dobrý nápad. Ač můžete nabýt dojmu, že vzduch uvnitř není tak znečištěný jako ten venkovní (plný prachu a zplodin z aut), bohužel tomu tak není. Uvnitř budov vás čeká prach, pyl, roztoči, bakterie, chemické výpary a elektrosmog. Vhodná čistička vzduchu není všelék na všechny zmíněné problémy, ale může je výrazně zmírnit. Jak vybrat tu nejlepší?

 

 

Čističky vzduchu >>> 

 

Čemu věnovat pozornost při výběru čističky vzduchu

Než si pořídíte svou vlastní domácí čističku vzduchu, měli byste si ujasnit některé věci.

Dekorace domuUmístění v prostoru

Prvním krokem při výběru je zjistit, jak velký prostor budete chtít čistit. Malá stolní zařízení určitě nebudou stačit pro čištění velkých místností, naopak veliká zařízení jsou zbytečná pro malý prostor. Jestli je vámi vybraný přístroj vhodný zjistíte tak, že se podíváte, kolik vzduchu je schopen vyměnit za hodinu. Tak pochopíte, jak funguje filtrace v praxi. Například menší čistička vymění vzduch v menší místnosti 8x za hodinu, zatímco ve velké místnosti pouze 4x za hodinu. Objemově by měla být schopná přefiltrovat vzduch v místnosti za hodinu minimálně 2x, u alergiků 4x, v zakouřeném prostoru 7x.

 

Mezi další vodítko slouží hodnota CADR (Clean Air Delivery Rate) neboli vzduchový výkon, která se uvádí v “cubic foot” nebo v počtu m³ za minutu. Hodnota se různí dle typu částic, všeobecně ale platí, že čím vyšší hodnota je, tím rychleji čistička čistí.

Typ znečištění

V ideálním případě vybírejte čističku, která se zaměřuje na odfiltrování znečišťujících látek specifických pro váš domov nebo zdravotní problémy. Téměř každá čistička vás zbaví prachu a alergenů, ale ne všechny zápachu. Existují čističky vhodné na odstranění chlupů zvířat nebo speciální modely likvidující hlavně cigaretový kouř a další zápach.

Typy filtrů a jejich životnost

Spousta čističek kombinuje více typů filtrů. Nejčastěji se nicméně setkáte s těmito:

  • HEPA filtr - využívá ho nejvíce čističek. Často se kombinuje s filtrem uhlíkovým. Umí zachytit mikroskopický prach, pyl i bakterie. Jeho účinnost je velmi vysoká (více než 99,7 %).
  • Uhlíkový filtr - objevuje se většinou u čističek s HEPA filtrem. Jeho hlavním úkolem je zachytit pachy, hodí se tedy do kuchyní nebo zakouřených prostor. Není vhodný na filtraci pylu nebo prachu. Počítejte také s častější výměnou.
  • Elektrostatický filtr - překvapí svým tichým provozem a vysokou účinností (99%). Funguje na principu přitahování částeček elektrickou silou. Zvládne zachytit alergeny i bakterie či plísně. Není vhodný na pachy a kouř. Tento filtr je omyvatelný, a tak má neomezenou životnost.
  • Filtr s UV světlem - čistička vzduchu s UV lampou likviduje viry, bakterie i plísně. Její účinnost úzce souvisí se vzduchovým filtrem, protože bývá umístěn hlouběji a likviduje nečistoty, které ostatní filtry nezachytí.
  • Antibakteriální filtr - obsahuje nanočástice stříbra a tak se může pochlubit dezinfekčním účinkem. Využívá se pro zachycení prachu a roztočů, ale snižuje i riziko přenosu nemocí.
     

Hlučnost

Filtry nefungují potichu. A vzhledem k tomu, že budou zapnuté pravděpodobně po celý den, měli byste se na hlučnost zaměřit. Nejhlučnější filtry vzduchu mají hlučnost až 70 db (odpovídá např. vysavači). Nejtišší filtry jsou pak elektrostatické, které nemají zabudovaný ventilátor. Všeobecně by hluk v domácnosti neměl přesáhnout 40 dB, stejně tak hlasitost vašeho filtru.

Spotřeba energie

Cena čističek vzduchu není nejlevnější. Náklady na provoz jsou ale velmi nízké, srovnat si je můžeme například se spotřebou, která odpovídá žárovce. V průměru se spotřeba pohybuje mezi 3 až 100 watty, což při 12 hodinách provozu denně vyjde zhruba na 1000 Kč za rok. Řadí se tedy mezi úsporné spotřebiče.

 

Prohlédněte si čističky vzduchu na našem e-shopu a zvolte si model, který bude nejvíce odpovídat vašim požadavkům.

 

 

Čističky vzduchu

 
Odeslat článek známému   Vytisknout