Zdravé vaření, aneb proč vařit v páře..

Zdravé vaření, aneb proč vařit v páře..

Jak vařit v páře? Co vše byste měli vědět? Opravdu potřebujete pro vaření v páře parní hrnec? Jde to i jinak? Přečtěte si náš článek a vše se dozvíte!

 
 

Od malička kolem sebe neustále slyšíte, že zelenina je zdravá a obsahuje hodně vitamínů. Věděli jste, že třeba taková brokolice má více vitamínu C než citrusy? Ale problém spočívá v tom, že vitamín C je rozpustný ve vodě a během vaření se ho většina rozpustí do vody a s vodou se vylije. Nicméně však existuje způsob, jak tepelně upravovat potraviny tak, aby si zachovaly většinu svých vitamínů. Ano, jak jistě již tušíte, jedná se o vaření v páře

 

Zdravý životní styl

 

Základem zdravého životního stylu je nepochybně také zdravý způsob stravování, kterého lze dosáhnout pouhopouhou úpravou vašeho jídelníčku. Jen nepatrná úprava vašich stravovacích návyků dokáže výrazně zlepšit vaši fyzickou a psychickou pohodu. Bylo by nejideálnější úplně vyřadit tučná a smažená jídla a nahradit je těmi šetrněji připravovanými. 

 

Vaření v páře vám nabízí nejlepší alternativu. Je naprosto jednoduché, nepoužívá se při něm žádný tuk a hotový pokrm si zachová až o 50% více vitamínů. Zelenina, ale i ostatní pokrmy, připravená v páře je také mnohem hezčí na pohled: neztrácí tvar ani barvu, je křupavější, celkově chutnější a není rozvařená. 

 

Příprava pokrmů pomocí páry se ale neomezuje pouze na zeleninu. Bez problémů v páře zvládnete připravit například i dětské příkrmy. Připravíte si dokonale chutnou rýži a mnoho dalších skvělých jídel. V pohodě takto připravíte i maso, ryby a zvládnete i sladká jídla. 

 

 

Multifunkční hrnce >>> 

 

Princip vaření v páře

 

Pro vaření v páře si můžete pořídit parní hrnec a nebo takzvaný pařáček. Pojďme si o každém z nich něco říct. Pokud jste se rozhodli začít si zdravěji vařit, můžete si pořídit parní hrnec. Nicméně pokud si nejste jisti, zda je vaření v páře pro vás to pravé ořechové, či plánujete vařit na páře jen občas a jen některé pokrmy, zvládnete to i pařáčkem. 

 

Princip vaření v parním hrnci je jednoduchý a proto jej zvládne opravdu každý, i naprostý kuchařský začátečník. Základem každého parního hrnce je totiž nádobka na vodu v jeho spodní části. Do této nádobky stačí nalít příslušné množství vody, které závisí na daném modelu vašeho hrnce, a které naleznete v návodu. Po spuštění hrnce se tato voda ohřeje na 100° C a začne vznikat pára, která je natolik horká a silná, že zvládne uvařit dokonce několik jídel najednou. Při vaření v páře navíc téměř nedochází k mísení různých vůní daných pokrmů, tudíž vám nic nebrání připravovat i několik chodů najednou. Pozor si je potřeba dát jen u některých hodně výrazných jídel, například u ryb. 

 

Vaření v parním hrnci je jednoduché: stačí jej naplnit vodou, surovinami, zapnout a můžete se věnovat jiným záležitostem. Není potřeba stát u plotny a neustále jej kontrolovat. 

 

Vaříte-li více potravin najednou a každá z nich potřebuje jinou dobu přípravy, dejte do spodu potraviny, které se vaří nejdéle. Ty, které se vaří nejkratší dobu, naopak umístěte úplně nahoru

 

V dnešní době bývá funkce vaření v páře dosti často součástí i takzvaných multifunkčních  hrnců. Pokud tedy chcete vařit zdravěji, ale zároveň se vám nelíbí myšlenka vzdát se i tradičních způsobů přípravy pokrmů, pak je pro vás multifunkční hrnec dokonalým řešením. Multifunkční hrnec zároveň ušetří i místo ve vaší kuchyni. 

 

Pokud jste ale nabyli dojmu, že parní hrnec neuplatníte, je zde ještě pařáček. Příprava jídla v pařáčku je stejně jednoduchá, jediné omezení je, že se do něj nevejde tolik jídla, jako do parního hrnce. Jak tedy na vaření v něm? Do většího hrnce nalijte tolik vody, aby její hladina dosahovala až těsně pod dno pařáčku. Vložte do něj potraviny, které chcete připravit, přikryjte pokličkou a nechte vařit. Během varu je potřeba jen kontrolovat vodu v hrnci, aby se všechna neodpařila.


Vaření na páře v multifunkčním hrnci

 

Jak vybrat parní hrnec?

 

Pokud jste se rozhodli pořídit si parní hrnec a začít se stravovat zdravěji, výborně! Tady je několik typů, na co se při jeho výběru zaměřit, na co si dát pozor, co vzít v úvahu:

 
  1. Jako první je určitě vhodné zaměřit se na velikost parního hrnce. Platí zde, jako kdekoliv jinde, čím větší domácnost, tím větší parní hrnec budete potřebovat. Parní hrnce mají zpravidla tři přihrádky (patra) a ty se liší svou kapacitou. Menší hrnce mají objem kolem 6 litrů, ty větší dosahují objemu až 11 litrů.
  2. Dalším faktorem, který vás bude jistě zajímat, je materiál parního hrnce. Samotnou funkci jako takovou materiál, z něhož je parní hrnec vyroben, příliš neovlivní. Nejčastěji se parní hrnce vyrábí plastové, ale naleznete je i v nerezovém provedení. Nerezový parní hrnec působí elegantěji, ovšem u průhledného plastového hrnce zase oceníte dokonalý přehled o stavu připravovaných pokrmů. Pokud se snažíte vyhnout plastu v kuchyni, nerezový parní hrnec pak bude tou správnou volbou pro vás. 
  3. Dále je určitě vhodné zaměřit se při nákupu i na příkon parního hrnce. Čím je jeho příkon vyšší, tím rychleji se parní hrnec zahřeje. I když vyšší příkon bude znamenat větší spotřebu elektrické energie, zároveň také ale bude znamenat kratší dobu vaření. Na trhu existují i hrnce s takovým výkonem, že horkou páru vytvoří již za pouhých 30 sekund. 
  4. Další zajímavostí je například funkce udržení teploty, kterou již nabízí většina lepších modelů parních hrnců. Jedná se o funkci Keep Warm, která zaručuje, že uvařené jídlo hned nevychladne, ale parní hrnec ho po určitou dobu uchová teplé. 
  5. Funkci automatického vypnutí po odpaření vody z nádobky má dnes již většina modelů parních hrnců. Mezi další užitečné funkce pak patří časovač, či odložený start.
  6. Displej a přednastavené funkce jsou dalšími vlastnostmi, které vám vaření v parním hrnci ještě více usnadní. Stačí si jednoduše vybrat z přednastavených programů pro různé druhy jídel a spotřebič posléze jen zapnout. 
 

Parní hrnec dokáže nahradit i samotný rýžovar. V parním hrnci se vám rýže nikdy nepříjemně nerozvaří. Stačí ji vložit do misky na přípravu rýže a počkat, až bude hotová. není potřeba ji hlídat ani míchat v průběhu vaření. 

 

V parním hrnci zvládnete připravit dokonce i typické české knedlíky. Ať už kynuté, bramborové, či ovocné. Jednoduše vytvarujte knedlíky způsobem, na jaký jste zvyklí a vložte je do parního hrnce. Hotové budou za cca 20 - 30 minut. Výhodou je, že nehrozí jejich rozvaření. 

 

Další oblastí, kde naleznete využití pro parní hrnec a přípravu vařením v páře, jsou pak dětské příkrmy. Vaření v parním hrnci má spoustu výhod: nepotřebujete do jídla přidávat žádný tuk, nepřicházíte o potřebné vitamíny a živiny, jídlo si zachovává svou vůni, chuť a také pěknou barvu. Děti si jednodušeji zvyknou na nové chutě pokrmů. Příprava je navíc velmi rychlá a jednoduchá, což zajisté ocení všichni rodiče. Jídlo je připraveno během pár minut a stačí jen servírovat (pro menší děti nejdříve i rozmixovat). Konkrétně například dýni připravíte na páře již za pouhých 15 minut. Rozkrájejte ji na malé kostičky a vařte tak dlouho, dokud nebude úplně měkká.


Pokrm z multifunkčního hrnce

Výhody vaření v páře

 

Pojďme si teď v pár bodech shrnout ty hlavní výhody vaření v páře. Patří mezi ně:

 
  • Vaření v páře je prospěšné zdraví, neboť vařené pokrmy si zachovávají výrazně více vitamínu a minerálů, než během jiných způsobů přípravy jídla.
  • Pokrmy vařené v páře jsou opravdu chutné - vaření v páře zachovává strukturu jídla a vy si na něm naopak pochutnáte mnohem více, než při jiném způsobu přípravy.
  • Vaření je snadné a především rychlejší - hodiny u plotny jsou minulostí! Stačí potraviny jen omýt, případně nakrájet, vložit do hrnce, podlít vodou a za pár minut máte hotovo.
  • Uvaříte téměř vše - v páře lze připravovat zeleninu, maso, luštěniny, rýži, brambory a mnoho dalších druhů potravin.
  • Úklid po dovaření je snadnější - zápach po vaření, mastný sporák, či připálená pánev - na to vše můžete zapomenout! Po vaření v páře budete mít uklizeno během okamžiku.
 

Přehled doby vaření

 

Pokud jde o dobu vaření jednotlivých potravin v páře, tady jsme si pro vás připravili menší přehled těch nejčastěji vařených potravin:

 
  • hrášek, špenát, rajčata či houby se vaří zhruba 5-10 minut
  • ryby, kuřecí maso, brokolice, květák, paprika, chřest, pórek a kostičky mražené zeleniny potřebují ke své přípravě kolem 10-15 minut
  • brambory, mrkev, růžičková kapusta, celer či fazole se připravují o něco déle, ideální rozmezí je 20-30 minut. 

 

Pokud připravujete zeleninu na páře, je vhodné ji na talíři pokapat troškou olivového oleje, neboť vitamíny A, D, E a K jsou totiž rozpustné pouze v tucích

V parním hrnci je možné pokrmy i ohřívat. Dávejte ale pozor při vyjímání jídla z parního hrnce, aby jste se nespálili horkou párou, která bude po otevření z hrnce unikat. Po dokončení varného procesu nenechávejte pokrmy v parním hrnci delší dobu. Po dovaření ještě totiž vzniká pára a mohlo by dojít k rozvaření pokrmů. 

 

Rýže z multifunkčního hrnce

 

Pečení v páře

 

Stejně tak jako vaření v páře, tak i příprava pokrmů pečením v páře pomáhá zachovat mnoho vitamínů, minerálů a stopových prvků daného připravovaného jídla. Také je zachována barva a přirozená chuť jídla, které není potřeba nijak výrazněji dochucovat. Parní trouby totiž fungují na principu beztlaké páry a její teplota nepřesáhne 100° C.

Pečení je podstatně rychlejší a jednodušší. Maso se nevysuší, ani nepřipálí a není ho přitom potřeba neustále podlévat. I údržba samotné parní trouby je velice rychlá a výrazně jednoduchá. Zaschlé zbytky jednoduše odstraníte tak, že na chvílí spustíte parní funkci a pak vše jen setřete pouhým hadříkem.

 

Parní trouby však umožňují díky svým programům multifunkční použití: můžete v nich tedy rozmrazovat, grilovat v páře či zavařovat. Tyto trouby totiž fungují v kombinaci s klasickými horkovzdušnými troubami. Můžete v nich tedy připravovat pokrmy i těmi způsoby, na které jste zvyklí. Jediným rozdílem bude, že výsledný pokrm bude šťavnatější a ne tak moc vysušený. Pro dopečení křupavé kůrčičky stačí ke konci programu na chvíli vypnout parní funkci a pokrm dopéct za pomoci funkce horkého vzduchu, kterou většina z parních trub disponuje.  

Slovo závěrem


Příprava pokrmů na páře je opravu jednoduchá a navíc zdravá a rychlá. Rozhodnutí je jen a jen na vás, ale věříme, že jistě chcete udělat něco pro své zdraví. Také doufáme, že vám náš článek pomohl udělat si lepší představu o tom, co znamená vaření v páře. Pokud byste přesto váhali, či měli jakýkoliv dotaz, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poradíme, ať už s výběrem parního hrnce z naší nabídky, nebo s čímkoliv jiným kolem vaření v páře.
 

Multifunkční hrnce >>> 

 
Odeslat článek známému   Vytisknout