Rádi vám poradíme: +420 734 644 944 | info@nejodstavnovac.cz
Seznamte se s lněným olejem
.jpg?vid=1&tid=30&r=G)
Zajímáte se aktivně o zdravou výživu a přemýšlíte, co dalšího do svého jídelníčku zařadit? Učinili jste velké rozhodnutí, že oblíbenou pečenou kachnu se šesti alespoň občas proložíte svěžím salátkem? Ať už jste zkušení matadoři nebo se se zdravým životním stylem teprve začínáte, víme, co by na vašem stole rozhodně nemělo chybět. Ano, zdravé oleje, a ten lněný především. Proč zrovna právě lněný olej?
Lněný olej pro zdraví
Len setý patří mezi nejstarší, lidmi využívané rostliny. Už 6 000 let před Kristem jeho účinky znali Egypťané a velmi si ho cenili. Upotřebení má široké - lze z něho vyrábět plátno a olej využívat pro produkci barev i fermeží. Nás ale dnes zajímá použití lněného oleje ve stravě.
Lněný olej obsahuje vysoké množství esenciálních nenasycených mastných kyselin, které si člověk sám nedokáže vytvořit v těle. Musí je přijímat pomocí stravy. Zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny přispívají ke správné funkci srdce a cév, buněčných stěn a také se významně podílí na imunitě. Proto ten, kdo chce být zdravý jako řípa se rozhodně lnu nevyhýbá.
Jakými účinky se může lněný olej pochlubit?
Prospívá srdci a mozku
Hlavně díky množství omega-3 a 6 mastných kyselin funguje olej jako prevence proti srdečním chorobám, snižuje tlak a stará se o to, aby byl lidský mozek co nejdéle svěží a mladý. V případě, že máte ve svém jídelníčku nedostatek ryb, které jsou jinak na mastné kyseliny bohaté, můžete pouhou jednou polévkovou lžící lněného oleje dostat do těla víc, než je minimální doporučené denní množství mastných kyselin.
Usnadňuje hubnutí
Když budete olej přijímat pravidelně, váš metabolismus se zrychlí a vaše tělo bude rychleji spalovat. Navíc umí stabilizovat hladinu krevního cukru, a tak se nebudete mít chuť přejídat. Potěší i jeho detoxikační účinky, které z těla pomohou odplavit škodlivé látky.
Potlačuje růst rakovinotvorných buněk
Ačkoliv studie zatím probíhaly jen na zvířatech, je potvrzené, že lněný olej skutečně potlačuje růst nádorových buněk. Podle výzkumů je pravděpodobné, že takto funguje i u lidí. Účinkem lněného oleje se zabývala i slavná doktorka Johanna Budwig
Prospívá trávicímu systému
Pokud trpíte zácpou nebo naopak průjmem, dopřejte si lněný olej, který zlepšuje pravidelnost vyprazdňování, a to přírodní cestou.
Zmírňuje problémy s pokožkou
Máte potíže s ekzémy nebo akné? U pupínků i suché kůže je ideální řešit problém zevnitř. Lněný olej funguje protizánětlivě a vaší pokožce dodá dostatečnou hydrataci.
Jak dávkovat lněný olej?
Hlavně postupně. Nejprve začněte každé ráno 1 čajovou lžičkou před jídlem, po 14 dnech už můžete přejít na 2-3 denně. Užívat byste ho měli alespoň 3 měsíce, abyste viděli výsledky.
Myslete na kvalitu
Teď už víte, co všechno lněný olej dovede. Aby ale odvedl tu nejlepší práci, měli byste si vybrat hlavně kvalitní vzorek. Co to znamená? Ideálně takový, který byl vyrobený ze semínek vypěstovaných v Evropě (a tedy nebyl vystavený dlouhému transportu), olej, který byl pěstovaný ekologicky bez využití chemických hnojiv či postřiků a hlavně ten, který se správně skladuje. Každý olej je degradovaný, pokud je dlouhodobě vystavený teplu a světlu. Z toho plyne, že oleje týdny uložené v regálech supermarketů nejsou nic moc.
Největší jistotu špičkového lněného oleje ale budete mít v případě, že si ho vylisujete sami doma. I to je dnes možné, a nikterak složité. Postačí vám k tomu kvalitní lis na lněný olej, který si poradí i s tak malými semínky, jako jsou ta lněná. Vyzkoušejte třeba Lis YODA, který najdete na našem e-shopu.