Výhody multifunkčních hrnců

Výhody multifunkčních hrnců

Jaké jsou výhody multifunkčního hrnce a lze v něm vařit opravdu vše? Jaké funkce multivařiče nabízí a proč se ho vyplatí si domů pořídit s dozvíte v našem článku.

 
 
 

V dnešní uspěchané době má jen opravdu málokdo možnost strávit celý den přípravou jídla. Pokud chodíte do práce a přeci jen si chcete dopřávat domácí stravu, máte jen málo možností, jak tuto situaci řešit. Pokud například nemáte někoho, kdo by vám vařil, může pro vás být výhodou kuchyňský spotřebič, který veškerou práci vykoná za vás.

 

Multifunkční hrnec, multicooker či pomalý hrnec - to vše jsou různá označení pro kuchyňský spotřebič, který vám usnadní vaše vaření. Pro jeho nespočet funkcí a jednoduchost ovládání si jej opravdu zamilujete. Vaření se stane hračkou i pro méně zdatné kuchaře. Ušetří vám čas a vy se můžete věnovat jiným věcem, ať už rodině, dětem, přátelům, či své práci. 

 

 

Multifunkční hrnce >>> 

 

 

Co vlastně je multifunkční hrnec?

 

Existuje mnoho vysvětlení a definic. Jednoduše se dá popsat jako kuchyňský spotřebič, který v sobě spojuje vlastnosti klasické pánve, hrnce, trouby, fritézy a parního hrnce. Záleží na daném modelu, jaké funkce v sobě spojuje. Díky tomuto spojení vlastností vám právě jeden kuchyňský spotřebič pomůže nahradit několik různých kuchyňských pomocníku, a ušetří vám tím nejen místo. Další bonusem je, že připravíte své oblíbené pokrmy bez hromady zbytečného špinavého nádobí. Oproti klasickým spotřebičům bývá většina modelů chytrých hrnců vybavena řadou skvělých programů, které jsou přednastavené. Disponují i automatickým vypnutím po dovařeního daného pokrmu, díky čemuž vám odpadá nutnost postávat v kuchyni, aby jste daný spotřebič včas vypnuli. 

 

Velmi důležitou je pak vnitřní nádoba multifunkčního hrnce, do níž se jednotlivé suroviny vkládají. Během výběru je nutné zohlednit především její objem. Na trhu dnes najdete nejrůznější objemové varianty, zhruba od 4 do 12 litrů a je vhodné dbát na počet členů dané domácnosti. Dalším neméně důležitým faktorem je zpracování a design spotřebiče. Některé modely váží i několik kilo a je proto potřeba promyslet si, kam svůj budoucí multicooker postavíte. A nezapomeňte, že je také nezbytné otevírat horní víko.

 

Kuře v multifunkčním hrnci

 

Co všechno v něm zvládnete uvařit?

 

Snad nejdůležitějším kritériem při výběru konkrétního multifunkčního hrnce je to, co všechno v něm budete moci připravovat. Je logické, že čím více funkcí daný spotřebič nabízí, tím vyšší bude jeho pořizovací cena. Není ale třeba panikařit, dnes se ceny multifunkčních hrnců pohybují i na relativně únosné úrovni. Jistě ale není na škodu si dobře promyslet, co všechno budete v tomto hrnci připravovat. Je určitě zbytečné připlácet si za funkce, o nichž již dopředu s jistotou víte, že je nevyužijete. 

 

Většina multicookerů dnes dokáže vařit, dusit, péct, zapékat, smažit, fritovat, grilovat, připravit rýži, jogurt, cereálie, či dokonce uvařit polévku. Je jen na vás k čemu je využijete. Jedno však doporučujeme, a to využívat tento váš kuchyňský spotřebič na maximum, neboť všestrannost jeho použití z něj dělá dokonalého kuchyňského pomocníka

 

Jak na jeho ovládání a údržbu?

 

Vaření v chytrém hrnci je naprosto jednoduchou záležitostí. Po troše cviku zvládne jeho kompletní obsluhu naprosto každý. Jako u všech spotřebičů, tak i u chytrého hrnce naleznete v balení stručný a jednoduchý návod, stačí se tedy držet jeho pokynů. Většina modelů je na své konstrukci vybavena přehlednými tlačítky, mnohdy s vysvětlujícími obrázky, tudíž zvolení špatného programu snad ani není reálné. Mnoho modelů, nejen těch dražších, je navíc vybaveno i velkým a přehledným displejem, který vás průběžně informuje o průběhu varného procesu a snadno vás krok za krokem tímto procesem i provádí. 

 

Displeje mohou být taktéž dotykové a lze na nich zvolit jednotlivé přednastavené programy a sledovat jejich průběh. Modernější modely mohou mít displeje i podsvícené. Mimo přednastavených programů si můžete samozřejmě navolit i vlastní dobu či teplotu vaření.

 

Údržba těchto chytrých hrnců je stejně jednoduchá, jako ovládání samotné. Jejich vnitřní nádoba je totiž opatřena nepřilnavých povrchem, díky tomu se ingredience na jejich stěnách ani na dně nádoby nepřipalují. Po dovaření lze tuto vnitřní nádobu bez obtíží vytáhnout a omýt ji, nebo ji můžete i mýt v myčce na nádobí. Při ručním mytí dbejte na to, aby jste si nádobu nepoškrábali a vyhýbejte se agresivním mycím prostředkům, pokud to jde, použijte ideálně jen teplou vodu. Některé multifunkční hrnce mohou být navíc vybaveny funkcí automatického čištění, tudíž vám odpadne i starost s jeho umýváním. 

 

Důvody, proč si pořídit multifunkční hrnec

 

Kromě již výše zmíněného, tedy že v multifunkčním hrnci můžete připravit pokrmy mnoha různými způsoby, tedy vařením, smažením, fritováním, grilováním, dušením, a mnoha dalšími, je zde i řada dalších výhod. 

 

Tou první je, že nahradí mnoho kuchyňských spotřebičů, které běžně používáte, nebo které byste si rádi pořídili, ale už na ně prostě nemáte místo. S tímto pak je úzce spjata další výhoda, a to, že multifunkční hrnec vám výrazně ušetří místo a uvolní prostor ve vaší kuchyni. 

 

Mimo výše uvedených výhod je tu pak další, neméně důležitá věc. Příprava jídla v multifunkčním hrnci šetří totiž nejen váš čas, ale i vaše finance. Jde o to, že moderní chytré hrnce, které fungují poté, co jsou zapojeny do elektrické sítě, spotřebují při přípravě jídla mnohem méně elektrické energie, než klasické kuchyňské spotřebiče. Díky tomu šetří i vaše peníze. Rychlost vaření a dobu přípravy pokrmů ovlivňuje příkon těchto hrnců. Udává se ve wattech (W) a platí, že čím větší příkon, tím rychleji hrnec pracuje.

 

Mezi další velkou výhodu multifunkčních hrnců patří i to, že jsou přenosné. V případě potřeby lze hrnec jednoduše přemístit, například si jej odvezete na chatu, a vaříte tam, kde potřebujete. Stačí jej pouze zapojit do elektrické sítě. Nespornou výhodou je také jejich bezpečnost. Klasický hrnec, v němž na plotně něco vaříte, vám jen tak nezačne pípat a dávat vám najevo, že je během varného procesu něco v nepořádku, nebo vás jednoduše neupozorní, že vámi připravovaný pokrm je už hotový. Všechny tyto věci multicooker zvládá zcela sám. U chytrých hrnců, které umožňují i vaření pod tlakem, najdete například bezpečností pojistku, která zabrání spuštění varného procesu v případě, že poklička není správně zavřená. 

 

Další nesporným faktem je i to, že pokrmy jsou v multifunkční hrnci připraveny rychleji a především mohou být zdravější, nutričně vyvážené a zachovávají si vysoké množství živin a vitamínů

 

Večeře s hrncem Instant Pot

 

Jaký multifunkční hrnec si tedy vybrat?

Jedním ze základních parametrů při jeho výběru, je počet funkcí. Jak jsme již zmínili, je vhodné si promyslet, které využijete a které jsou pro vás zbytečné. Obvykle se jejich počet pohybuje mezi 5-10 základními funkcemi.

Mezi ty základní pak patří:

 
  • vaření - nahrazuje klasické hrnce
  • pomalé vaření - napodobují pomalé hrnce
  • vaření metodou sous-vide - obvykle hrnce disponují bud pomalým vařením, či touto metodou, málokdy najedete obě v kombinaci
  • vaření v páře - nahradí parní hrnce
  • pečení - supluje roli klasické či vestavné trouby
  • grilování - funkce, která nahradí elektrické grily
  • smažení - zastupuje klasickou pánev, navíc lze smažit na minimálním množství oleje
  • fritování - doplněné o fritovací koše dokáží nahradit i klasické fritézy
  • příprava fondue - nahradí i tento kuchyňský přístroj
  • zavařování - tyto hrnce umožňují i zavařování ovoce, zeleniny a dalších různých produktů, čímž zastoupí i zavařovací hrnce
  • vaření rýže - suplují rýžovary
  • příprava jogurtů - i tuto funkci lze u multicookerů najít, nahrazují tedy i jogurtovače
  • rozmrazování a ohřívání - další z možných funkcí, které jistě ve vaší domácnosti využijete.
 

Multifunkční hrnce mají mnoho funkcí, které slouží k usnadnění vaření a ke zlepšení vaší orientace v procesu vaření. Mezi ně, mimo jiné, patří následující:

 
  • Nastavitelná teplota - lze ji regulovat dle potřeby
  • funkce udržování teploty - díky této funkcni hrnec po vámi zvolenou dobu bude uvařený pokrm udržovat na požadované teplotě
  • funkce automatického vypnutí - po skončení daného programu dojde k automatickému vypnutí vašeho spotřebiče
  • odložený start - začátek vaření si můžete nastavit na vámi požadovanou hodinu
  • displej - slouží nejen k ovládání vašeho hrnce, ale také jako ukazatel jeho nastavení
  • příslušenství - jednotlivé multifunkční hrnce disponují různým příslušenstvím, které je k němu dodáváno, případně lze i dokoupit, jako jsou například koše pro fritování, mřížky pro parní vaření a mnoho dalších doplňků. 
 

Mají i nějaké nevýhody?

 

Pokud se dá mluvit o nějakých nevýhodách u těchto spotřebičů, pak se jedná o vyšší pořizovací cenu, především u těch dražších modelů, které kombinují opravdu hodně funkcí. Některé programy mohou být zdlouhavé a je třeba je případně upravit. Dalším faktem je, že někdy může být problémem jeho větší velikost, a to především v malých panelákových kuchyních. 

 

Multifunkční hrnce >>> 

Odeslat článek známému   Vytisknout