Výhody a nevýhody čističky vzduchu

Výhody a nevýhody čističky vzduchu

Pokud patříte mezi alergiky, astmatiky, máte doma domácího mazlíčka nebo žijete v centru města, může být čistička vzduchu vítaným pomocníkem pro vaši domácnost. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto přístroje? Vyplatí se pořídit si ho i do vašeho domova?

Bývaly doby, kdy byly čističky vzduchu určeny pro nemocnice a komerční průmysl. Kvalita ovzduší se ale pořád horší a lidé jsou stále citlivější na nečistoty vznášející se ve vzduchu. A tak vznikají další a další čističky vzduchu s všemožnými filtry, které si můžete pořídit i domů. Mnoho společností navrhlo různé čističky vzduchu na základě parametrizovaných standardů Vyplatí se ale instalovat čističku vzduchu do domácnosti? 

 

Čističky vzduchu jsou mezi majiteli domů stále oblíbenější, když jde o rodinu a děti. Jde přece o zdraví. Čistička vzduchu je zařízení, které čistí vzduch a zvyšuje jeho kvalitu odstraněním nečistot. Je ideální mimo jiné pro alergiky a domácnosti se zvířecími mazlíčky.

Čistička vzduchu - ano či ne?

Všude v našich domovech na nás číhá mnoho nežádoucích částeček ve vzduchu. Ne každý je imunní vůči hrozícím nečistotám, pro které je těžké kontaminovanému vzduchu odolat. Koupě čističky je tak logickým krokem. Jaké jsou však plusy a mínusy?

Výhody čističky vzduchu

1. Ovzduší bez zápachu

Čističky vzduchu vám umožní udržet domácnost bez pachů. Když použijete čističku vzduchu, všechno hnilobné a smradlavé - od špinavých ponožek až po nepříjemný zápach z odpadků je pryč. Stejně tak můžete zlikvidovat kuchyňské pachy nebo pachy domácích zvířat. Když se vrátíte z práce domů, atmosféra je příjemnější.

 

Domácí mazlíček

 

2. Žádný cigaretový kouř

Pokud se stane, že žijete v domácnosti s kuřákem, nebo kouří třeba jen váš soused, přijde vám čistička vzduchu vhod. Snižuje nebezpečí pasivního kouření v domácnostech s mladistvými dětmi a seniory a vyčistí vzduch i tehdy, když si někdo dopřává cigaretu pod vašimi okny.

 

3. Zlikvidujte těkavé organické sloučeniny

Většina činidel způsobujících rakovinu se vyskytuje v nepředvídatelných strukturách, které jsou nepozorovatelně rozptýleny ve formě par všude kolem vás. Tyto výpary mohou pocházet například z barev a laků. Uhlíkové filtry obsažené v čističkách vzduchu tyto páry odvádějí. Až tedy příště budete doma něco natírat, lepit nebo využívat chemikálie pro čištění, nemusíte mít obavu.

 

4. Alergické mikroorganismy daleko od vašeho domova

Domácí mazlíčci jsou velkou zodpovědností, kterou je třeba doma převzít. Bohužel jejich přítomnost často poznáme i v domácím ovzduší. Nezapomínejme ani na mikroorganismy, které mohou přinášet zvenčí. Pokud jste astmatici, citliví na prach nebo alergici, může se život s domácím mazlíčkem proměnit v problematický. Čistička vzduchu zvládne odfiltrovat většinou těchto nežádoucích návštěvníků a dopřeje vám příjemné dýchání.

To platí i o nejrůznějších houbách a plísních, které mohou dlouhodobě poškozovat vaše zdraví.

Nevýhody čističky vzduchu

Ačkoliv mají čističky vzduchu řadu plusů, nic není černobílé a existují i negativa tohoto šikovného pomocníka. Pojďme se na ně podívat.

 

1. Údržba je největší nevýhodou čističek vzduchu

Zní to divně, ale vnitřní čističky vzduchu potřebují údržbu, která může být docela drahá. Dokud ji máte doma nainstalovanou nově, je všechno snadné. Pro její hladnou a funkční činnost však musíte počítat s údržbou. Jedná se hlavně o pravidelné čištění přístroje a výměnu filtrů, které mohou být i drahé. Pokud byste ale výměnu neprovedli, nežádoucí částečky budou ve vzduchu cirkulovat nadále.

 

2. Výkon

Žádná čistička vzduchu nemůže pracovat se 100% účinností, ačkoliv to spousta výrobců tvrdí. Některé čističky odstraní kouř nebo zápach, ale selžou při boji s mikroorganismy a alergeny z vašeho domova. Dalším důvodem jejich nízké účinnosti je stáří a opět nutnost výměny filtrů.

 

3. Mnoho plísní a bakterií

Co se stane, když se všechny mikroorganismy časem seskupí do pasti uvnitř HEPA filtrů a zůstanou tam? Tyto filtry se mohou proměnit v dokonalé místo pro rozmnožování bakterií a mikrobů. Seskupené mikroskopické organismy se mohou rychle rozmnožit, aby se odrazily zpět do vašeho pokoje. Opět apelujeme na doporučenou výměnu filtrů! Obvlášť u čističek vzduchu pro alergiky.

 

Čistý vzduch

 

4. Energetická náročnost

Stejně jako ostatní spotřebiče i čistička vzduchu potřebuje ke svému provozu elektrickou energii. Samozřejmě záleží na velikosti a síle čističky, a také ceně energií, které bohužel momentálně výrazně rostou. Průměrná čistička, která poběží 8 hodin denně a zvládne obsloužit místnost okolo 20 m² spotřebuje asi 0,5 kWh denně. Při dnešních cenách vás tak vyjde denní spotřeba zhruba na 4 Kč. Pokud ji však necháte běžet celý den, dostáváte se už na 12 Kč za den, což vás ročně vyjde přes 4 tisíce korun.

 

Přes všechny nevýhody je čistička vzduchu praktickým pomocníkem, který může mít opravdu pozitivní dopady na vaše zdraví. Je třeba myslet hlavně na výměnu filtrů, a můžete ji používat bez obav.

 

Tip: Pokud bažíte po čerstvém vzduchu jako po dešti, dopřejte si čističku vzduchu s ionizátorem. Ten vzduch příjemně osvěží a je také velmi účinný při boji s pachy a alergeny. Do vzduchu pouští záporné ionty, které podle všeho mají vliv na lepší náladu, soustředěnost, snížení únavy a lepší dýchání. Pro čištění a zpříjemnění vzduchu můžete pořídit i čističku vzduchu se zvlhčovačem. Prohlédněte si čističky vzduchu v našem e-shopu.

 

Čističky vzduchu >>> 

Odeslat článek známému   Vytisknout