Zhubněte s lněným olejem

belly-2473_1920.jpg
Věděli jste, že lněný olej pomáhá v boji proti nadváze? Díky obsahu mastných kyselin umí zatočit s chutí k přejídání a dokonce i zrychlit metabolismus. S lněným olejem bude vaše hubnutí o kousek jednodušší. Přečtěte si, v čem ho jíst, kolik ho jíst a proč si pohlídat jeho čerstvost.

Možná jste o něm ještě mnoho neslyšeli, ale buďte si jisti, že ho po přečtení článku ve své stravě přivítáte s otevřenou náručí. Pokud se snažíte hubnout a přemýšlíte, jak si svůj boj za nové tělo ulehčit, vyzkoušejte lněný olej. Jeho vliv na hubnutí je nesporný a správným užíváním vám pomůže dosáhnout kýžených výsledků.

 

Jestli se alespoň trochu zajímáte o zdravou stravu, určitě víte, jak důležitou roli v ní hrají zdravé tuky. Ačkoliv máme tuky spojené hlavně s nezdravými pokrmy, které tělu vyloženě škodí, existují i jejich prospěšné varianty. Mezi takové patří i len, jeho semínka a z nich lisovaný lněný olej.

 

Rychlejší metabolismus s lněným olejem

Lněný olej patří mezi nejbohatší zdroj omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, kterým přezdíváme zdravé tuky. Výrazným zdrojem omega-3 jsou i ryby. Lněný olej ale navíc oproti nim obsahuje kyselinu linolenovou a omega-6 mastné kyseliny. Ty se podílejí na urychlení lidského metabolismu (přeměna látek na energii), což je klíčová vlastnost při hubnutí

 

Metabolismus člověka se totiž s věkem zpomaluje. Většina z nás to asi z mládí zná. V rané dospělosti do sebe může člověk naházet hamburger s hranolkami a zapít ho sladkou colou, aniž by se cokoliv stalo. V pokročilejším věku už se ale musíme hlídat. Když jsme starší, nabraná kila se mnohem hůře shazují, protože metabolismus je pomalejší. Za to může i nižší fyzická aktivita a úbytek svalové hmoty.

 

Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny mají vliv na ukládání cholesterolu v těle, a tak je jejich dostatečné množství nutné pro správné hospodaření s tuky. Některé výzkumy dokonce ukazují, že nenasycené mastné kyseliny snižují odolnost vůči hormonu leptinu, kterému můžeme přezdívat hormon sytosti a hladu. Dokáží přímo ovlivňovat spalování přijaté energie.

 

Vyrobit si domácí olej 

 

 

Lněný olej má také výrazné detoxikační účinky, které při hubnutí oceňujeme. Pokud je tělo zaneseno množstvím toxinů, bude odbourávání tuků a snižování tělesné hmotnosti mnohem komplikovanější. Detoxikaci proto určitě nepodceňujte.

Mezi další výhodu lněného oleje patří také schopnost stabilizovat hladinu krevního cukru, jejíž kolísání je zodpovědné za zvýšenou chuť k přejídání. Lněný olej tak pomáhá krotit naše chutě a snižuje touhu vybílit ledničku. Jeho dalším příjemným bonusem k cestě za krásnou postavou je i podpora vyprazdňování. Potíže s trávicím systémem určitě nepodporují pravidelnou stravu, která je v hubnutí velmi důležitá.

Čerstvý lněný olej užívejte pravidelně

Abyste mohli využívat všech výše zmíněných výhod lněného oleje, je potřeba myslet na dvě věci.

 

Pravidelnost

Pokud chcete, aby se účinek lněného oleje ve vaší stravě projevil, je velmi důležité užívat ho pravidelně. Minimální doporučená denní dávka omega-3 mastných kyselin je 6 ml. To odpovídá už jedné malé lžičce. Jestli vám nedělá problém olej užívat samotný, můžete si prostě dát jednu lžičku jen tak. Většina lidí ale volí konzumaci s dalšími potravinami. 


Jak užívat lněný olej? Přidat ho můžete do ovesné kaše, do salátu nebo nejrůznějších pomazánek. Oblíbená je například pomazánka ze lněného oleje a tvarohu, kterou doporučovala doktorka Budwigpvá i jako prevenci a podpůrnou léčbu rakoviny. Důležité je však olej do jídla přidávat studený. Jakmile byste ho zahřáli, zničili byste prospěšné látky.

 

Čerstvost

U lněného oleje je extrémně důležitá čerstvost. Bohužel se běžně setkáváme s tím, že prodejci olej skladují v klasických regálech bez chlazení, vystavené světlu a s trvanlivostí delší jak rok. Takový olej má v sobě velmi omezené množství prospěšných látek.

 

Nejlepší metodou, jak mít olej čerstvý a vždy ve vhodném množství, je určitě domácí lisování. Zainvestovat musíte do lisu, ale ten můžete využívat i pro další suroviny. Budete vždy vědět, jak starý váš olej je, budete vědět, jaká byla kvalita semen i jak proběhla jeho výroba. Vyzkoušet můžete například lis YODA, který patří mezi nejoblíbenější a najdete ho na našem eshopu.

 

Čerstvost lněného oleje si skutečně pohlídejte. Pokud se vám něčím nezdá, podivně zapáchá nebo je jeho chuť nahořklá, bez milosti se ho zbavte. Zkažený lněný olej může být pro člověka nebezpečný, protože obsahuje vysoké množství karcinogenů.

 

 

 

 

Seznámit se s lisem Yoda 

 

O tom, jak poznat kvalitní olej jsme psali v tomto článku: Jak poznat kvalitní olej

Odeslat článek známému   Vytisknout